Kako danas podsjeća agencija Hina, to će biti drugo predsjedavanje Slovenije, koja je 2004. postala član Unije.
Prvi put je predsjedavala u prvoj polovini 2008. godine, samo tri i po godine poslije ulaska u EU i bila je prva među novim članicama koja je preuzela predsjedavajuću dužnost. Na čelu slovenačke vlade i tada je bio Janša.
Prvo slovenačko predsjedavanje bilo je u drugačijim okolnostima. Tada je uloga zemlje predsjedavajuće EU bila vidljivija i važnija nego što je to slučaj poslije stupanja na snagu Lisabonskog ugovora 2009.
Tada je sastanke na vrhu EU vodio i pripremao čelnik zemlje predsjedavajuće Unijom, a danas je to u opisu posla predsjednika Evropskog savjeta.
Isto se odnosi i na Savjet za opšte poslove kojim predsjedava visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbjednost, a ne ministar inostranih poslova zemlje predsjedavajuće.
Hina prenosi da će slovenačko predsjedavanje biti pod lupom, jer je Janša, svrstan uz bok evropskog „anfan teribla“ Viktora Orbana, izazvao svjetsku pažnju pošto je prije objavljivanja rezultata predsjedničkih izbora u SAD, unaprijed čestitao Donaldu Trampu, koji je izgubio izbore
Kritičari napadaju Janšu za sve autoritarniju vladavinu i za odnos prema medijima, posebno zbog uskraćivanja finansiranja slovenačke novinske agencije STA.
Janša je od preuzimanja premijerske dužnosti u martu prošle godine na Tviteru više puta napadao medije i novinare, slovenačke i strane.
Protivnici ga takođe optužuju da koristi pandemiju korona virusa za podrivanje nezavisnosti pravosuđa.