Kultura

FOTOGRAFIJA DO DRUGE POLOVINE XX VIJEKA

Slike neobične ljepote

Hrvatski fotograf Rudolf Mosinger bilježi svu slojevitost naših gradova, impozantnost pejzaža, život po ulicama, jedno popodne divne dokolice na ulcinjskoj plaži. Što duže posmatramo, sve više sitnijih detalja uočavamo 

Slike neobične ljepote Foto: Pobjeda
Pobjeda/KultIzvor

Maja ĐURIĆ

Umjetnost fotografije u Crnoj Gori do druge polovine XX vijeka dala je najbolja djela u putopisnoj-pejzažnoj, dvorskoj, ateljeskoj produkciji komercijalne portretne fotografije.

Vjerovatno najraniji snimljeni pejzaž u istoriji crnogorske fotografije je slika Kotora snimljena 1862, koju je uradio englez Frensis Bedford. Naime, te rane 1862. godine, Princ od Velsa je otpremljen na put za Bliski istok, a Bredford zamoljen od kraljice Viktorije da pripazi na njegovo ponašanje. Krenuvši iz Venecije u februaru, mala kraljeva grupa pažljivo odabranih pratilaca spustili se duž dalmatinske obale i prešla Mediteran do Aleksandrije. U Kotor su stigli 23. februara gdje Bredford snima albumensku fotografiju u sepiji tonalitetu koja naglašava romantični karakter pejzaža starog grada, puta do Njeguša i pogled na rijeku koja teče strmom stjenovitom planinskom dolinom.

Franc Laforest 1901. godine fotografisao je pogled sa Košćela na Rijeku Crnojević i upravo je ta fotografija poslužila kao predložak fotohromatske serije litografskih otisaka koji se čuvaju u Centralnoj biblioteci u Cirihu.

Čuveni piktorijalistički fotograf, Amerikanka Klara Siprel uradila je 1926. godine fotografiju žene u nošnji koja sjedi na kamenom popločanom trotoaru ispred svoje kuće.

Estetski najvrijednije fotografije ipak su nastale te tako bitne 1910. Sve je prštalo od ukrasa, evropskih luksuznih haljina i šešira koji se miješaju sa našim nošnjama, novinarima, zvaničnicima. Henrik Sanden bilježi baš taj trenutak na dvorskom trgu u Cetinju. Međutim, hrvatski fotograf Rudolf Mosinger bilježi svu slojevitost naših gradova, impozantnost pejzaža, život po ulicama, jedno popodne divne dokolice na ulcinjskoj plaži. Što duže posmatramo, sve više sitnijih detalja uočavamo kao dio velike misterije i složenosti fotografske poruke.

Stvarna vještina pejzažne fotografije sastoji se u pronalaženju ljepote u svakodnevnom životu. Trg od brašna i zamrznuti trenutak jutra na nježno pastelnim bojama našao se na obojenoj razglednici izdavača iz Beča. Na njoj se vide žene naslonjenjene na prozor preko jorgana i jastuka koje provjetravaju, radnici ili gazde ispred svojih radnjica sa starinskim reklamama...

Berenis Abot kaže: „slažem se da su sve dobre fotografije dokumenti, međutim, takođe znam, da svi dokumenti sigurno nisu dobre fotografije“. Uloga dobrog fotografa nije samo da dokumentuje, već da istražuje subjekt, otkriva ga kao što su tridesetih godina bračni par iz Hrvatske, etnolozi Marijana i Branimir Gušič na svojim ekspedicijama snimali predjele i ljude crnogorskih planina. Neobičan je način kako oni fotografišu svakodnevne aspekte i transformišu ih u slike neobične ljepote.

Delikatan stil i profinjena tehnika modne fotografije Žorža Dambiera objavljena je u časopisu Elle 1955. Intimna modna fotografija snimljena je u Budvi na vratim starog grada. Živa, aktraktivna, savremena, vesela kombinacija ženskog šika, glamura mode i kontrast tradicionalne nošnje, domaćina.

Portal Analitika