Društvo

Ministarstvo zdravlja konačno se javilo Pobjedi, ali ne odgovorom na pitanja, već nemuštim demantijem

Slavica Drašković priznala da nije državna revizorka i dalje nejasno što radi

Mejl, u kojem Slavica Drašković objašnjava da nije državna revizorka objavljen dva sata nakon oštre reakcije DRI, pokazuje da se ne radi o početnom nesnalaženju nosilaca visokih izvršnih funkcija i osoba koje angažuju

Slavica Drašković priznala da nije državna revizorka i dalje nejasno što radi Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Umjesto da ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović odgovori na pitanje Pobjede, odnosno javnosti, kako je bilo moguće da se Slavica Drašković, vlasnica licence koju je izdala NVO Institut internih revizora, predstavlja kao državna revizorka, poslali su takozvani demanti u kojem ništa ne demantuju, a koji puštamo integralno (vidi boks). Veliku aktivnost je, međutim, preduzela narečena interna revizorka.

Fondu PIO je u petak, u 16.44 sata poslala mejl u kojem ih moli da njene nadležnosti „ne poistovjećuju sa poslovima Državne revizorske institucije“. I to bi bilo u redu da se prethodno nije, u dopisu u kojem od Nacionalnih muzeja traži dokumentaciju, potpisala kao državna revizorka. Tu je titulu prisvojila i u reviziji Pomorskog fakulteta, a tako je oslovljava i ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić u dopisu kojim zahtijeva da joj se daju svi podaci koje traži sa Univerziteta Crne Gore.

Indikativno je da je mejl upućen Fondu zdravstva, u kojem Drašković objašnjava da nije državna revizorka, poslan dva i po sata nakon što je Državna revizorska institucija na svoj sajt okačila saopštenje u kojem osuđuje novu praksu da se neke osobe lažno predstavljaju kao državni revizori, što su prenijeli svi portali. Upravo taj mejl pokazuje da se ne radi o početnom nesnalaženju ministarki Vesne Bratić i Jelene Borovinić-Bojović na odgovornim državnim funkcijama, niti njihove „revizorke“ Slavice Drašković, već o namjeri.

Kakvoj?

Nakon što je DRI dokazala da Slavica Drašković nije državna revizorka i ova to potvrdila u naknadno poslatom mejlu Fondu zdravstva, ova osoba pravi još veću grešku i u dopisima državnim institucijama objašnjava da je interna revizorka. To zanimanje, naime, javni sektor ne poznaje, ono postoji samo u privatnom sektoru.

Kao što rekosmo DRI je dokazala, a Drašković potvrdila da nije državna revizorka. Ona, međutim, nije ni unutrašnja revizorka, u skladu sa važećim propisima o sistemu unutrašnjih finansijskih kontrola u javnom sektoru, jer da bi to bila morala bi biti zaposlena kao unutrašnji revizor u nekoj od državnih institucija. Drašković, zatim, nije ni komercijalni revizor, u skladu sa Zakonom o reviziji, jer nema licencu Ministarstva finansija. Dakle, ona nije revizorka po važećim zakonima koji uređuju tu djelatnost u državi Crnoj Gori. Zašto joj onda obje ministarke plaćaju po hiljadu eura mjesečno od para poreskih obveznika? Pored unutrašnjih revizora koje ima svaka od državnih službi, sa Slavicom Drašković se sklapa ugovor o djelu, koji je po propisima neprihvatljiv dokle god postoje ljudi zaposleni na tim poslovima po važećoj sistematizaciji.

To je i razlog zašto u ugovoru koji je sklopila sa ministarkom Borovinić-Bojović nema na koji se pravni osnov poziva taj akt, kao što pravni osnov nema ni ovlašćenje koje je ta ministarka dala Slavici Drašković da može da pristupi svim dokumentima Ministarstva zdravlja, Montefarma, Agencije za ljekove i Fonda zdravstva.

Uz to, ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić, koja je takođe angažovala Slavicu Drašković da izvrši reviziju poslovanja resora kojim rukovodi, dotičnu osobu u službenim dopisima tituliše državnom revizorkom.

Ne može se tumačiti početnim nesnalaženjem na odgovornoj funkciji odluka ministarke Borovinić-Bojović da ugovor sa Slavicom Drašković, koji je potpisan 8. februara učini retroaktivnim po važećim i to od 8. januara ove godine. Osim što je sebi prisvojila ingerencije Ustavnog suda, koji jedini može naložiti retroaktivnu primjenu pravnog akta, ministarka je očigledno čekala da interna revizorka sa završenim Pomorskim fakultetom i licencom NVO položi ispit kod DRI, što se desilo 21. januara. To što je položila taj ispit ne čini je državnom revizorkom, jer bi za to trebalo da bude zaposlena u DRI, a na osnovu javnog konkursa. To što ima uvjerenje da je položila revizorski ispit, koji je redakciji Pobjede dostavilo Ministarstvo zdravlja, ne omogućava joj da se predstavlja kao državna revizorka. Jer bi onda svako ko je položio bilo koji državni ispit, a ne radi u državnoj službi, mogao da se predstavlja kao državni službenik.

Uz to, ministarka Bratić uradak Slavice Drašković, koji se, u skladu sa sva tri zakona o državnoj, unutrašnjoj i komercijalnoj reviziji ne može nazvati revizorskim izvještajem, proglašava tajnim. Time krši Zakon o tajnosti podataka, koji jasno propisuje koji uslovi treba da budu ispunjeni da se na neki dokument stavi oznaka „interno“ ili „tajno“.

Ni iz jednog od ova dva ministarstva nijesu odgovorili na pitanje Pobjede zašto su ove dvije ministarke odlučile da angažuju internu revizorku sa licencom NVO. Kod postojeće državne revizije, unutrašnje revizije, koju su nakon duge borbe sa odupiranjem prethodne administracije da se stavi u red, obučili eksperti EU, pored niza specijalizovanih revizorskih kuća S tim da se iz ugovora koji je s njom sklopljen ne vidi koji su njeni poslovi. U ugovoru se, naime, navodi da ona treba da obavlja „ekspertsko-konsultantske usluge na polju interne revizije“ po nalogu pretpostavljenog (ministarke), da ih obavlja profesionalno i samostalno, te da odmah po zahtjevu naručioca pristupi otklanjanju uočenih nedostaka i propusta (sic).

DRI: Preduzećemo radnje shodno Zakonu o DRI i Etičkom kodeksu

DRI se i juče oglasila navodeći da ponovo obavještava javnost, da se određena lica, koja nijesu zaposlena u DRI, potpisuju u službenoj korespodenciji kao državni revizor, na što, shodno Zakonu o DRI, nemaju pravo.

''DRI, pored objava u javnosti, o ovome posjeduje dokumentaciju koju je dostavilo više državnih organa, koja će biti osnov za preuzimanje radnji, shodno Zakonu o DRI i Etičkom kodeksu, prema licima koja su se nezakonito legitimisala'' navodi se u saopštenju i ističe da državni revizor nije „samostalna djelatnost“ i da se sa ovim zvanjem, prema trećim licima, mogu potpisivati samo lica zaposlena u DRI, koja imaju revizorsku legitimaciju i ovlašćenje DRI za vršenje revizije.

''Lica koja posjeduju uvjerenje o položenom revizorskom ispitu samo su stekla uslov da budu kandidati na konkursu za izbor za državnog revizora u DRI na osnovu čl. 45 Zakona o DRI. Ista nemaju pravo da se, sa pozivom na uvjerenje o poženom ispitu, u službenoj relaciji sa trećim licima legitimišu kao državni revizori i to pretvaraju u „privatnu profesiju“ na komercijalnoj osnovi, suprotno zakonu'' navode iz DRI i dodaju da, u nadi da se radi o izlovanom slučaju, cijene da ove nepobitne i na zakonu zasnovane činjenice nije više potrebno ponavljati i da će sva lica koja se legitimišu kao državni revizori van sistema DRI jasno shvatiti da ovim ulaze u polje nezakonitosti.

''Istovremeno ukazujemo da poslove unutrašnje revizije mogu raditi samo unutrašnji revizori shodno Zakonu o sistemu unutrašnjih kontrola u javnom sektoru, o čemu je dužna da se stara odgovarajuća služba Ministarstva finansija'' poručili su iz DRI.

Demanti

Povodom teksta ,,Lažni državni revizori šetaju državnim institucijama i traže dokumentaciju“, Ministarstvo zdravlja koje se u negativnom kontekstu pojavljuje u tekstu koji je objavljen 12. februara 2020. demantuje informaciju da nije izdalo ovlašćenje niti sklopilo ugovor po kome lica u ugovoru vrše poslove državne revizije. U tom smislu su se grubo zloupotrijebile osobe koje pored drugih licenci revizora posjeduju i uvjerenje o položenom ispitu za državnog revizora koji je izdala Državna revizorska institucija koja se stavila u ulogu da onemogućava uvid drugim ovlašćenim revizorima da budu angažovani kao ovlašćeni interni revizori za obavljanje ekspertskih poslova u skladu sa zakonom.

Ministarstvo zdravlja posjeduje dokumenta koja stavlja na uvid svim nadležnima organima (licence, sertifikate) na osnovu kojih smo na zakonit način angažovali i ovlastili stručna lica (eksperte, ovlašćene interne revizore, unutrašnje revizore u javnom sektoru, advokate i druge sertifikovane osobe) da u naše ime izvrše unutrašnju kontrolu dokumentacije u skladu sa zakonom, propisima, međunarodnim standardima i drugim aktima.

Ministarstvo zdravlja će upotrijebiti sva zakonska sredstva uključujući i inspekcijski nadzor da se dokumentacija Fonda za zdravstveno osiguranje, Kliničko bolničkog centra, Montefarma i Instituta za ljekove i medicinska sredstva stavi na uvid ovlašćenim licima i izvrši finansijska provjera dokumenata.

Portal Analitika