Politika

Skupština: Vlada dobila povjerenje

Izvor

Predlog je odbačen sa 49 glasova protiv, dok je za njega bilo 29 poslanika, a tri su bila uzdržana javila je Mina.


Skupštinsku raspravu o nepovjerenju Vladi zbog KAP-a obilježile su polemike o političkim i identitetskim pitanjima, bivšem premijeru i predsjedniku Demokratske partije scijalista (DPS) Milu Đukanoviću, kao i prepucavanje ministra vanjskih poslova i evropskih integracija Milana Roćena i poslanika Pokreta za promjene (PzP) Nebojše Medojevića.

Roćen je Medojevića nazvao “poslanik Zemunskog klana”, jer mu je ovaj ranije dao epitet “ministra ruskih poslova”.

Roćen je poručio da sa gnušanjem i gađenjem odbacuje Medojevićeve insinuacije vezane za KAP i odnos sa Rusijom i kazao da je on plaćenik makar jedne strane obavještajne službe. Odbacio je i optužbe da je 300 miliona EUR koje su prema riječima ruskog ministra za vanredne situacije Sergeja Šojgua uložene u KAP otišlo u njegove i Đukanovićeve džepove.

Medojević mu je odgovorio da bi DPS-u bilo poštenije da dođe i prizna da su pogriješili kod privatizacije KAP-a nego što na taj način pokušavaju da se opravdaju. On im je saopštio i da je izvršni direktor En plus grupe, Aleksej Kuznjecov najavio da će ta kompanija tužiti Vladu jer se osjeća prevarenom.

On je ocijenio da je premijer Igor Lukšić, kada nije dobio podršku ministara Socijaldemokratske partije (SDP) na Vladi za predlog o preuzimanju duga KAP-a prema Dojče banci /Deutsche/, nije imao drugu alternativu nego da traži glasanje o povjerenju u parlamentu.

»Ne može povlačiti ono što je rekao, a to je da će tražiti da Skupština glasa o povjerenju Vladi«, rekao je Medojević.

On je ocijenio da je stanje u zemlji veoma loše, politička situacija nestabilna, ekonomska sa mnogo rizika, pa je došlo vrijeme da Lukšić i opozicija obave šire konsultacije kako bi se vidjelo kuda ide Crna Gora.

»Ne moramo se hvatati za gušu sa svakim premijerom, nijeste Vi onaj premijer - pogled prema Briselu, uvo prema Moskvi, novčanik prema svima. Režim Đukanovića je prošlost, ko tako ne misli neka ostane na Titaniku u koji je pretvorena Crna Gora«, poručio je Medojević. »Otvorite konsultacije i dijalog oko tehničke vlade, da raskinemo kolonijalne ugovore«.

Prema njegovim riječima, narod više ne može da trpi, da plaća račune za struju jer je nezaposlenost velika, ljudi u Rožajama se tuku oko hrane, pa njima više nije autoritet “ni Đukanovic ni Roćen«.

»Ajte da dogovorimio mirnu tranziciju vlasti i tehničku vladu. Ne prihvatajte ruske ultimatume, prioriteti državne politike su da spasimo Crnu Goru. Doveli ste narod na nivo da ne može da prehrani svoju porodicu, a gleda vas kako se bogatite. Neće ni oni više da trpe, pa nemojte poslije da pitate šta se ovo desi«, upozorio je Medojević.

Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP) Aleksandar Damjanović, je u ime predlagača inicijative, ocijenio da da Vlada nema koheziju da rješava probleme jer ministri nemaju usaglašena mišljenja, pa opozicija zato traži izglasavanje nepovjerenja.

“Brisanje člana 4 zbog političkog kompromisa sa SDP-om je poraz Vlade. Ko uzima poene nas ne interesuje. Nepovjerenje koje postoji u Vladi se obija o glavu građanima”, rekao je Damjanović.

Prema njegovim riječima, tri su glavna problema u državi - KAP, vladavina prava i korupcija i kriminal.

»SNP-u je jasno da je ova Vlada došla do zida. Bolje je da se nepovjerenje pokaže danas i da se ide na vanredne izbore. Ako se danas ne pokaze nepovjerenje, vi ćete se mučiti među sobom«, rekao je Damjanović.

On je u završnoj riječi kazao da su poslanici pokušali da bočnim replikama obesmisle jednu ozbiljnu raspravu koja je logično slijedila nakon glasanja o odluci o preuzimanju duga KAP-a prema Dojče banci.

»Truli kompromisi u Vladi i međusobno nepovjerenje koštaju mnogo Crnu Goru i koštaće je još više«, zaključio je Damjanović i dodao da su vanredni parlamentarni izbori najbolje rješenje.

Lukšić je u odgovoru poslanicima poručio da je uradio ono što je najavio, onog trenutka kada je Vlada donijela odluku o preuzimanju duga prema Dojče banci istovremeno je uputila parlamentu predlog o politici rješavanja problema u KAP-u i očekivala je da kroz to pitanje provjeri da li ima povjerenje u Skupštini.

»Bez obzira na istupe pojedinih posalnika i stvaranja konfuzije, kao i glasanje u pogledu zaključaka, ova Vlada nikada nije imala jači mandat za neko pitanje nego što je KAP«, rekao je Lukšić.

On je podsjetio da rješenja za KAP nema ako se ne obezbijedi izvor električne energije i dodao da Skupština treba da se upozna sa studijom i izvještajem posebne revizije koju je Vlada naručila.

Lukšić je poručio opozicionim partijama da ni one ne mogu pobjeći od određene odgovornosti jer su učestvovale u kreiranju politike vezane za KAP.

»Sve i da je KAP 2009. godine bio 100 odsto u državnom vlasništvu Vlada bi morala da se zadužuje kako bi fabrika opstala«, kazao je Lukšić.

On je dodao da odgovor u tome da li je Crna Gora spremna da dio energetskih sredstava stavi na raspolaganje KAP-u.

»Ako jesmo, onda smo riješili dugoročno problem KAP-a. To može biti vraćanje hidroelektrane Mratinje ili Komarnice, ili Termoelektrana Pljevlja, u suprotnom i dalje ćemo nastaviti subvencije«, objasnio je Lukšić.

Kako je naveo, suštinski problem zašto je Vlada izgubila povjerenje u ruskog partnera u KAP-u je što nije ispoštovao investicione obaveze, pokrenuo prerađivačke kapacitete, našao rješenje za izvor električne energije i što je zatvorio pogon Glinica.

Prema njegovim riječima Vlada će nastaviti sa politikom budžetske stabilnosti, stukturnih reformi, rješavanja problema KAP-a i Željezare i privlačenja investicija.

Poslanik Nove srpske demokratije, Goran Danilović je podsjetio na riječi predsjedika Skupštine, Ranka Krivokapića da je kod privatizacije KAP-a bilo posrijedi ili neznanje ili korupcija.

»Đukanović je sve osim neznalica kada su u pitanju njegovi privatni interesi. Ja kažem da je bila u pitanju korupcija. Takve stvari se ne rade iz neznanja«, rekao je Danilović i dodao da se Đukanović povukao jer nema više šta da se uzme i proda.

I predsjednik Nove, Andrija Mandić je kazao da se u svakoj privatizaciji u Crnoj Gori krije neki koruptivni potencijal.

»Investitori koji su otišli iz nikšićke Željezare kažu da ih je prevarila Vlada, kao i oni koji su ulagali na primorju. Italijanski partner u Elektroprivredi se žali da je prevaren kao i Kuznjecov. Šta je to sa privatizacijama u Crnoj Gori«, pitao je Mandić.

Poslanik PzP-a, Branko Radulović je poručio da je ovo za njega možda najteži dan u životu, »poraz i pogibija«.

»Uvijek sam govorio da su za mene posljednja linija odbrane Crne Gore KAP i Željezara, vi ste danas ubili tu nadu«, rekao je Radulović.

On je napomenuo da će građani, preuzimanjem dugova KAP-a biti zaduženi sa novih dvije hiljade EUR po glavi stanovnika.

Iz SDP-a su saopštili da je Vlada pokazala dobre rezultate i da nije zaslužila da se izglasa nepovjerenje.

»U političkom smislu Crna Gora je ostvarila zavidan stepen stabilnosti, u ekonomskom je situacija bolja nego 2006., ali lošija nego 2009. godine«, rekao je poslanik SDP-a Raško Konjević i napomenuo i uticaj svjetske ekonomske krize na crnogorsku ekonomiju.

On je podsjetio i da će se uskoro održati i vanredni parlamentarni izbori, pa da nema potrebe za izglasavanjem nepovjerenja Vladi.

Vaselj Siništaj iz Kluba albanskih poslanika rekao je da njegova partija uzdržanim glasom daje Vladi šansu da se popravi po pitanju prava Albanaca i dokaže da je spremna da državu učini građanskom.

On, ipak, smatra da ako je sve u redu oko privatizacije KAP-a, to ne bi bila tema Skupštinske rasprave.

»Pamtim radnike KAP-a i po ratištima jer je politika bila takva«, kazao je Siništaj.

On razloge za reviziju privatizacionih procesa vidi i u sredinama gdje su Albanci većinsko stanovništvo – kao što je u slučaju Solane, Valdanosa, Štoja.

Suljo Mustafić iz Bošnjačke stranke smatra da inicijativa opozicije nije prihvatljiva, kao i da Vladi ne treba da se uskrati podrška jer nije navedeno dovoljno razloga za nepovjerenje.

»Smatramo da smo današnjom odlukom odložili ono što je sudbina KAP-a, ali možda idemo i ka njegovom ozdravljenju«, naveo je Mustafić.

Prema njegovim riječima, radnici KAP-a ne zaslužuju ništa bolji tretman od onih iz Lenke, Gornjeg Ibra, Primorke, »Radoja Dakića«.

»Nijesu oni superiorniji osim što žive u Podgorici«, kaže Mustafić.

Skupština je danas, većinom glasova, usvojila odluku Vlade o preuzimanju duga KAP-a prema Dojče banci od 22 miliona EUR.

Poslanici su takođe većinom glasova usvojili i predlog zaključaka koji su zajednički napravili koalicioni partneri, DPS i SDP.

Nijesu prihvaćeni predlozi zaključaka koje su podnijeli poslanici PzP-a, a koji su se odnosili na to da tužilac otvori istragu o krivičnim radnjama prilikom privatizacije KAP-a, kao i da država ne prihvati da vrati dugove KAP-a, jer može da uđe u pravnu borbu da ih ne prizna.

Portal Analitika