“Dosadašnji prekršajni sistem pokazao se kao previše komplikovan, pa su predložena nova rješenja u cilju efikasnosti i ekonomičnosti”, rekao je Radović. Predlog zakona o prekršajima predviđa da osobama koje nijesu platile prekršajne kazne iz oblasti bezbjednosti saobraćaja neće biti dozvoljeno da registruju vozilo ili da im se izdaju pojedina dokumenta. Radović je kazao da više od 90 odsto prekršaja dolazi iz oblasti saobraćaja.
On je kao novinu naveo uvođenje registra novčanih kazni koji predstavlja elektronsku bazu podataka u koju se unose podaci o izrečenim kaznama za prekršaje i troškovima postupka, koji ostaju kao dug u bazi podataka dok kažnjeni ne plati puni iznos kazne i troškova postupka, a najduže četiri godine.
Opozicioni poslanici ocijenili su da pojedine odredbe Predloga zakona o prekršajima nijesu u skladu sa Ustavom, dok Snežana Jonica iz Socijalističke narodne partije Snežana Jonica smatra da će rok od šest mjeseci za punu primjenu novog zakona možda biti prekratak. Predlogom zakona, kao sankcija, uvodi se i rad u javnom interesu, a novina je da se prekršajni postupak ne može voditi protiv osoba koja imaju diplomatski imunitet.
Rad u javnom interesu se može izreći uz pristanak osobe umjesto zatvora i novčane kazne. Rok zastarjelosti prekršajnog gonjenja je ostao isti, osim u postupku izvršenja gdje je povećan sa dvije na četiri godine. Novina u maloljetničkom postupku je da se prema maloljetniku ne može izreći kazna zatvora. Novčana kazna za fizičko i odgovorno lice iznosi od 30 do dvije hiljade EUR, za preduzetnike od 150 do šest hiljada, a za pravna lica od 500 do 20 hiljada EUR.
Za lakše prekršaje novčana kazna, koja se naplaćuje na licu mjesta, za fizičko i odgovorno lice je do 200 EUR, za preduzetnike do 400, a za pravna lica do dvije hiljade EUR.