Politika

Skupština da ima veću ulogu u procesu integracija

Izvor

Potpredsjednik Parlamenatrnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje i član Evropskog parlamenta Jelko Kacin kazao je u razgovoru za Portal Analitika da bi u narednoj fazi crnogorska Skupština morala da bude znatno više uključena u proces evropskih intergracija, ocjenjujući da se u Crnoj Gori mora stvoriti znatno širi politički konsenzus za taj proces.

- Skupština Crne Gore u procesu evropskih integracija mora preuzeti veću ulogu, što znači da se mora se stvoriti znatno širi politički konzenzus. Da bi to zaista bilo moguće - mora se svima objasniti o čemu se radi u tom procesu približavanja Evropskoj uniji. Neophodno je da sve institucije budu uključene u taj proces, jer samo na taj način napredak, odnosno progres u približavanju je - pobjeda svih, kazao je Kacin za Portal Analitika.

Evropski poslanik je dodao da veće uključivanje nosi i veću odgovornost, kao i odgovorno ponašanje.

- U Evropsku uniju ne ulazi samo vladajuća koalicija ili samo vladajuća stranka nego i Vlada i parlament, znači – kako vlast tako i opozicija; u EU ulazi i Budva ali i nerazvijeni sjever, a ne samo neki gradovi... To je glavna poruka državama koje krenu ka EU: svi u društvu moraju biti uključeni na strani koja radi za uključenje, jer će svi bez razlike biti unutar Evropske unije, rekao je Kacin.

211kacin2vEK će prepoznati napredak Crne Gore : Kacin je ponovio da će Evropska komisija u Mišljenju o aplikaciji Crne Gore za kandidaturu u EU koji će biti objavljeno 9. novembra priznati napredak Crne Gore u procesu evropskih integracija, naglašavajući da se dodatni uslovi za odluku o datumu pregovora još usaglašavaju u Evropskoj komisiji.

- Evropska komisija vidi napredak Crne Gore i ona će priznati taj napredak u mišljenju koje će biti objavljeno 9. novembra, kazao je Kacin, ali nije mogao reciznije da odredi koji bi dodatni uslovi mogli biti formulisani za odluku o otpočinjanju datuma pregovora, naglašavajući da još traju usaglašavanja u EU.

- Ne bih mogao ništa špekulisati oko tog pitanja, ali će sve biti poznato kada komesar za proširenje Štefan File predstavi mišljenje. Mi ćemo u međuvremenu razgovarati i sa Pjerom Mirelom, direktorom Direktorata, o tim pitanjima i vidjećemo vremenski okvir kada bi mogli biti ispunjeni svi uslovi, objasnio je Kacin.

Slovenački poslanik Evropskog parlamenta je dodao da ne želi govoriti o sadržaju mišljenja Evropske komisije i dodatnim uslovima jer je to, prije svega, stvar ingerencija same EK.

- Komisija je dobro izabrala termin kada će to reći i sada su velika iščekivanja. Ove sedmice su posljednja usaglašavanja teksta dokumenta i ne želim - ni na jedan način - da prejudiciram stav Komisije, naveo je Kacin, objašnjavajući da su Evropski parlament i Komisija različite grane evropskih insitucija. „Radimo jedni sa drugima i jedan uz druge ali ne mogu ništa reći u ime Komisije”, rekao je Kacin.

Dalja procedura nalaže da svoje mišljenje i preporuke Evropska komisija upućuje Evropskom Savjetu - koji donosi konačnu odluku o odobravanju statusa kandidata državi koja je podnijela zahtjev za članstvo. Ako je mišljenje o zahtjevu pozitivno, Evropski Savjet saziva bilateralnu međuvladinu konferenciju između Evropske unije i države koja podnosi zahtjev za članstvo, koja tako dobija status kandidata. Statusom kandidata država dobija mogućnost korišćenja ostalih pretpistupnih fondova Evropske unije koji bi trebalo da joj osiguraju brži razvoj i podršku reformama koje treba sprovesti u ključnim područjima.

Sporazum o izručenju trebalo ranije potpisati: Komentarišući srpsko-crnogorski Sporazum o izručenju, evropski poslanik je napomenuo da još nije vidio sadržinu dokumenta i naglasio da je od krucijalne važnosti da je Sporazumom obuhvaćeno i izručenje optuženih za ratne zločine, navodeći da će potpisivanje tog dokumenta imati uticaj na mišljenje Evropske komisije.

Kacin je istakao da je svojevremeno Evropska komisija imala velike primjedbe na sporazum koji je postignut između Srbije i Hrvatske – jer nije uključivao izručivanje optuženih za ratne zločine. Evropski poslanik je upozorio da u usaglašenom mišljenju Evropske komisije do ovog momenta još nije uvršteno da su Crna Gora i Srbija potpisale Sporazum o izručenju.

- Krajnji rok da se u mišljenju prepozna i potpisivanje Sporazuma o izručenju je istekao. Ipak očekujem da će zaključivanje tog sporazuma, u posljednjem momentu, biti tretirano u mišljenju o Crnoj Gori koje će biti objelodanjen 9. novembra, zaključio je Jelko Kacin na kraju razgovora za Portal Analitika.

Nenad ZEČEVIĆ

Portal Analitika