Društvo

Skupština CG: Nacionalna, a ne etnička pripadnost

Izvor

 

 

Opozicioni poslanici oštro su kritikovali izmjene, ističući da one otvaraju nacionalne podjele. Pri­govorili su vlasti da je srušila konsenzus i ispolitizovala popis. Rifat Rastoder (SDP) rekao je da su izmjene „principijelne priro­de", te da važeći zakon nije u skladu sa ustavnim načelom o slobodi izražavanja.

- Odrednicom „etnička pripad­nost" građani se dovode u zabu­nu zbog nedovoljnog poznavanja termina - kazao je Rastoder. Obrazloženo je da su pojmovi „maternji" i ustavni naziv jezika dezavuisani sugestivnom vre­menskom odrednicom - „prvi jezik koji se govorio u ranom dje­tinjstvu u kući". Predloženo j e da se precizira - crnogorski, srpski, bosanski, albanski, hrvatski ili neki drugi jezik.

- Etnička grupa je najpreciznija statistička kategorija, a pojam maternjeg jezika je suviše iskomplikovan - kazao je Slaven Radunović (Nova).

-Ako usvojite izmjene, pitanje je, nakon naše inicijative Ustavnom sudu, do kog stepena smo doveli kredibilitet popisa - kazao jePredragBu!atović(SNP). On je zatražio povlačenje izmje­na, jer one „otvaraju podjele". Miodrag Vuković (DPS) kazao je da su izmjene potrebne da se po­daci ne bi različito tumačili.

- Spreman sam da ostane i jedno i drugo rješenje, ali nikako da se građani izjašnjavaju samo o et­ničkoj pripadnosti - kazao je Vu­ković.

- Mi smo prevareni. Svejedno mi je piše li etnička ili nacionalna pripadnost, ali radi se o principu. Broj Srba nećete smanjiti, pa makar upisali da je zabranjeno izja­sniti se kao Srbin - kazao je Goran Danilović (Nova).

Neven Gošović (SNP) kazao je da se izmjenama podstiče nepovje­renje u popis.

 

Završena je rasprava o izmjena­ma Zakona o elektronskim ko­munikacijama, kojima Nova predlaže da se otpišu dugovi ko­mercijalnih emitera koji nemaju nacionalnu pokrivenost. Poslani­ci su saglasni da treba zaštititi male emitere, ali ne i zakonom im otpisati dugprema regulatorima, koji iznosi 360.000 eura. Postigli su dogovor da problem riješe za­ključcima koji predviđaju da se tim emiterima olakša otplata du­gova.

Raško Konjević (SDP) predložio je da se, u narednih godinu koliko traje reprogram, dođe do sistem­skog rješenja, a da ostanu tekuće obaveze. Goran Danilović kazao je da je dug Radio - difuznom cen­tru nastao nakon odluke da se RTVCG ponovo finansira iz budžeta, zbog čega su drugi emi­teri ostali bez deset odsto priho­da od pretplate.

- RDC ove prihode neće ostvariti, jer mali emiteri nemaju novac. Tražim, kao akt milosrđa, da ih oslobodimo prispjelih dažbina - kazao je Danilović.

Vasilije Lalošević (SNP) rekao je da je RDC - u otpisano 740.000 eura duga, IPA fondovima mu je dato 1.600.000 eura za studiju o digitalizaciji, a on isključuje emi­tere zbog 360.000 eura.

- Kakav je to famozni stručnjak u RDC koji će da ukine medijski pluralizam - kazao je Lalošević. Konjević je odgovorio da se za­kon ne odnosi na RDC, već na Agenciju za elektronske komuni­kacije.

- Ne možemo zakonom otpisati dug nastao ugovornom obave­zom. Problem se rješava dogovo­rom Agencije, RDC i Vlade - ka­zao je on.

Koča Pavlović (PzP) kazao je da se programom razvoja medij­skog pluralizma Ministarstva kulture mogu obezbijediti sred­stva za otpis dugova, a Suljo Mustafić (BS) smatra da to neće biti dugoročno rješenje. Poslanici će se danas izjasniti o svim prijedlozima.

 

Portal Analitika