Abiznis

Na Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu izgradnje HE Komarnica preko 80 primjedbi, EPCG ima 2 i po godine da ga završi

Skupi eksperiment bez valjane procjene štete

Ekološki aktivisti koji su imali uvid u Elaborat su Pobjedi kazali da u njemu nema detaljnih opisa vrsta te da zbog toga ne zna ni šta postoji ni što bi se izgubilo gradnjom akumulacije, te se zbog nepotpunih opisa ne mogu predložiti ni određene mjere zaštite

Skupi eksperiment bez valjane procjene štete Foto: UGC
PobjedaIzvor

Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu koji bi imala izgradnja HE Komarnica dobio je 87 primjedbi komisije Agencije za zaštitu životne sredine. Tako su ekološki aktivisti dobili dvije i po godine, na koliko je stopirana bilo kakva aktivnost u njenoj izgradnji, da nađu način da je spriječe i potvrde tezu da je HE Komarnica samo skupi eksperiment koji bi Crnoj Gori donio svega tri do četiri odsto od ukupne proizvodnje energije i ogromnu devastaciju tog predjela, ali i veliki fnansijski gubitak.

Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Milan Gazdić kazao je Pobjedi da je Komisija naložila da se pristupi detaljnom istraživanju prostora i da se obezbijede konkretni (jasni) podaci o vrijednosti prostora i o gubicima koji će uslijediti eventualnom izgradnjom HE.

"Dok je zakonom definisana procedura u toku, bilo koje aktivnosti se ne mogu preduzimati na datom području", najavio je Gazdić.

On je pojasnio da se urađeni Elaborat temelji na istraživanjima, koja su rađena samo na četiri lokaliteta, „na najpristupačnijim mjestima, čime nije moglo da se obavi ni temeljno rekognosciranje terena, a time i vrlo teško da se dobije uvid u sve relevantne karakteristike područja, kao i posljedice koje će nastati“.

Gazdić je istakao da je bilo potrebno uraditi procjene brojnosti populacija, a posebno je to važno za endemske i zaštićene vrste, odnosno za krovne vrste za koje je trebalo uraditi detaljne bazične analize i procijeniti njihovu brojnost.

"Predmetnim elaboratom mjere ublažavanja i kompenzacije nijesu mjerljive, realne, niti dovoljno jasno, detaljno i adekvatno definisane, što proizilazi iz nedostatka podataka o različitim grupama organizama koje je neophodno da elaborat sadrži", rekao je Gazdić.

Ekološki aktivisti koji su imali uvid u Elaborat su Pobjedi kazali da u njemu nema detaljnih opisa vrsta, te da zbog toga ne znaju ni što postoji ni što bi se izgubilo, te se zbog nepotpunih opisa ne mogu predložiti ni određene mjere zaštite.

Odluke koje (ne) obavezuju

Direktorica NVO Green Home Azra Vuković podsjeća da se u Rezoluciji Evropskog parlamenta, koja je usvojena 23. juna 2022. godine, u dijelu koji se odnosi na životnu sredinu, energiju i transport, vrlo jasno izražava zabrinutost zbog štete na vodnim tijelima i rijekama zbog infrastrukturnih projekata, uključujući Komarnicu.

Ekološka udruženja tvrde da se ovakvi projekti već godinama ne rade u razvijenim zemljama, te da bi za mnogo manje novca Elektroprivreda Crne Gore mogla dobiti potrebnu energiju, investiranjem u pouzdane sisteme koji se oslanjaju na sunce ili vjetar.

"Ponovo je sva težina i odgovornost stavljena na instituciju koja se bavi životnom sredinom iako je upitna pravna i ekonomska opravdanost čitavog projekta. Komarnica nije samo pitanje životne sredine, već i pravno, energetsko i ekonomsko", kazala je Pobjedi Andrijana Mićanović iz Crnogorskog društva ekologa.

S druge strane EPCG i resorna ministarstva smatraju da je izgradnja HE Komarnica velika razvojna šansa za Šavnik i Plužine, te da će finansijski biti održiva.

U najavi energetske krize koja se očekuje od jeseni zbog rata u Ukrajini, ekološki eksperti tvrde da je energija sunca i vjetra najbolji izbor za Crnu Goru, jer se na taj način smanjuje zavisnost od uvoza i cijene električne energije.

Početkom maja, premijer Dritan Abazović je posjetio ekološke aktiviste koji su se okupili u selu Brezna kako bi protestovali protiv izgradnje HE Komarnica, odnosno izgradnje brane na toj rijeci. Tada je rekao da „dok je ova vlada nema potrebe da se protestuje“.

"Iako postoje oprečna mišljenja, mi nemamo elaborat za procjenu uticaja na životnu sredinu u slučaju Komarnice. Vlada je u tehničkom mandatu donijela nekoliko odluka za Komarnicu, a to nije trebala da radi. Zadužili smo Ministarstvo ekologije da pogleda svu proceduru, isto će uraditi i Ministarsvo kapitalnih investicija i onda ćemo ići na javnu raspravu. Mislim da ovaj prostor ne treba narušiti i da postoje alternativna rješenja", kazao je Abazović.

Nakon manje od dva mjeseca od te posjete, Vlada je krajem juna donijela odluku da usvoji ugovor o koncesiji za izgradnju HE Komarnica. Prema prijedlogu ugovora, koncesija se daje na 30 godina EPCG i realizuje se u tri faze.

Andrijana Mićanović je komentarisala taj Vladin gest ističući da se svaki pravni akt se može povući iz procedure na isti način na koji je i stavljen.

"Vlada može svaki akt staviti na ponovno razmatranje, pa je tako mogla i ovaj", kazala je Mićanović i istakla da je ovakav akt bez ikakve sumnje veliki iskorak ka gradnji Komarnice.

Ona je naglasila da je lopta sada prebačena na Agenciju za zaštitu životne sredine i na Elaborat, a da je sve moglo biti pravno završeno, da je postojala volja.

"Dok su aktivisti dočekivali objeručke premijera u Breznima njegov tim je pripremao akta kojima je zakucan još jedan ekser projekta HE Komarnica", kazala je Mićanović osvrćući se na obećanja premijera i naknadnu odluku Vlade. Dodaje da Vlada treba da donosi odluke u korist svih građana a ne na njihovu štetu.

"A nakon svega nam onda kažu da imamo pravo da se bunimo. Prihvatiti ovo kao svakodnevicu, kao normalnost, znači odustati od onoga što nam pripada", rekla je ona .

Azdra Vuković je Pobjedi kazala da Vlada Crne Gore u odnosu na pitanje izgradnje HE Komarnica nije dala jasan stav te da se usvajanjem ovog ugovora trasira dalji put za izgradnju ovog hidroenergetskog objekta.

Protivno rezonima i primjedbama

Ona je naglasila da je usvojen ugovor o koncesiji i pored ukazivanja ministarke ekologije, prostornog planiranja i urbanizma da se radi o realizaciji zaključka koji je prethodna Vlada donijela u tehničkom mandatu, te da je Komisija za ocjenu Elaborata o procjeni uticaja HE Komarnica na životnu sredinu, koji je urađen od strane Elektroprivrede Crne Gore, dala 87 komentara i rok od 800 dana da ih otkloni.

"Izdvojeno mišljenje ministarke ekologije, prostornog planiranja i urbanizma ukazuje na to da su pitanja zaštite životne sredine i u ovoj Vladi marginalizovana, te da pitanja koja su vezana za ekonomski razvoj i dalje imaju primat nad ostalim pitanjima", smatra Vuković.

Mićanović ističe da Vlada još nije pokazala da je spremna da se oslobodi prevaziđenih i megalomanskih projekata koji su u eri inovacija još manje isplativi, nego se i dalje guraju projekti koji donose kratkoročnu dobit a ostavljaju nesagledive i nepovratne posljedice na nas i buduće generacije.

"Sa druge strane, ova situacija je ljude okupljene oko Komarnice učinila brojnijima, jačima i istrajnijima, jer je iza nas stala Evropa kojoj težimo, kao i brojne uticajne međunarodne organizacije koje su već pomogle građanima da ostvare pravo na svoje rijeke, i da zauvijek zaustave štetne projekte koji bi ih na bilo koji način mogli ugroziti", rekla je ona.

Metodologija

Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Milan Gazdić je istakao da je u Elaboratu konstatovano da „Analiza uticaja na faunu i floru pokazuje da će projekat izazvati nepovoljne uticaje tokom građenja, kao i tokom čišćenja i punjenja akumulacije...“

"Sa stanovišta zaštite biološke raznovrsnosti, uključujući i predeonu, obrađivač konstatuje „da će uticaji izgradnje biti značajni, odnosno da će radovi negativno uticati na površine koje su od značaja za očuvanje lokalnog i regionalnog biodiverziteta, dok će površine koje će biti potopljene biti trajno degradirane. Pod direktnim uticajem će biti predjeli i površine koje prevazilaze površinu planirane akumulacije (3,8 km2). Ovoj površini treba dodati površinu oboda kanjona, pristupne puteve, trase dalekovoda, kao i okolnu sredinu koja će biti pod indirektnim uticajem. Predviđene mjere iznijete u ovoj studiji mogu donekle umanjiti očekivane uticaje“. U izvještaju Komisije se konstatuje da podaci o gubicima nijesu kvantifikovani tako da mjere za ublažavanje ne mogu dati očekivane rezultate", pojasnio je Gazdić segmente pomenute analize.

Istakao da je u Elaboratu bilo potrebno sistematičnije i temeljnije istražiti područje u skladu sa jasno definisanom metodologijom za sve oblasti istraživanja. Samo na taj način, smatra Gazdić, obezbijedio bi se optimum podataka o karakteristikama predmetnog obuhvata.

"Stoga je za ovakve vrste projekata potrebno obaviti detaljna istraživanja i kartirati „Natura 2000“ tipove staništa i grupe organizama koje uživaju određeni stepen zaštite (na nacionalnom i međunarodnom nivou) ili imaju određeni stepen endemizma i utvrditi njihove površine (staništa) i brojnost (vrste). Na osnovu tih istraživanja treba utvrditi udio staništa i vrsta koje će nestati tokom izgradnje u odnosu na njihovu ukupnu zastupljenost na prostoru Crne Gore. Takođe treba predstaviti staništa i vrste koje će biti neposredno ili posredno ugrožene izgradnjom. Na osnovu ovih podataka je jedino moguće steći realnu sliku o uticaju izgradnje HE u prostoru obuhvata", decidan je Gazdić.

Vuković: Odluke bez saglasnosti Agencije,degradacija neminovna i nepopravljiva

Azra Vuković je istakla da je Elektroprivreda Crne Gore bila dužna da obezbijedi saglasnost Agencije za zaštitu životne sredine na Elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu, te da je imao brojne manjkavosti.

"Ali je nesporno ispravno zaključio da će uticaji izgradnje biti značajni, odnosno da će radovi negativno uticati na površine koje su od značaja za očuvanje lokalnog i regionalnog biodiverziteta, dok će površine koje će biti potopljene biti trajno degradirane. Jasno je da ne postoje mjere kojima se može smanjiti uticaj na nešto što se trajno degradira", kazala je Vuković.

Portal Analitika