Crna hronika

Krv klanova rasuta po cijelom svijetu

Škaljarci i kavčani sukob do smrti iz Kotora prenijeli preko Srbije, Grčke, Španije sve do Ukrajine, ali ni tamo nijesu bezbjedni

Od Crne Gore i Srbije, preko Grčke i Španije, do Latinske Amerike, Holandije, Njemačke, a sada i Ukrajine, rat škaljarskog i kavačkog klana odavno ne zna za granice. Gotovo da nema zemlje u kojoj nijesu odjeknuli rafali pripadnika ovih grupa, njihovih saradnika i bliskih prijatelja koji traže osvetu.

Škaljarci i kavčani sukob do smrti iz Kotora prenijeli preko Srbije, Grčke, Španije sve do Ukrajine, ali ni tamo nijesu bezbjedni Foto: Blic.rs
blic.rsIzvor

Ukrajina

Pokušajem ubistva šefa kavačkog klana Radoja Zvicera u elitnom dijelu Kijeva u Ukrajini, teza da se sukobi kriminalaca prostiru cijelim svijetom još jednom je potvrđena. Zvicer godinama unazad živi praktično u ilegali, oprečne informacije o njegovoj lokaciji tek su se povremeno pojavljivale u medijima, a prije ovog vatrenog obračuna govorkalo se da se krije u Njemačkoj.

Ispostavilo se da u Kijevu živi sa porodicom već duže vrijeme, a koliko se prilagodio na život u novoj domovini najbolje pokazuje snimak pucnjave na kom se vidi kako džogira ulicom bez obezbjeđenja, kao da nije jedan od najtraženijih kriminalaca na ovim prostorima. Međutim kada je čula rafale, naoružana je na ulicu istrčala Zvicerova supruga Tamara i zapucala na napadače, što jasno pokazuje da su Zvicerovi živjeli na oprezu.


Osumnjičeni za pokušaj likvidacije šefa kavčana uhapšeni su za manje od 24 sata. Lisice su na ruke stavljene Petru Jovanoviću i Milanu Brankoviću, obojica iz Niša, ali i crnogorskim državljanima Stefanu (Mandić) Đukiću (30), kao i Podgoričaninu Emilu Tuzoviću.

Grčka

Lagodnim i potpuno opuštenim životom živjeli su i škaljarci Igor Dedović i Stevan Stamatović, koji su ubijeni zimus u Atini. I oni su godinama izmicali policiji i neprijateljima sve dok se u januaru četvorica maskiranih napadača nije ušetala u restoran i za samo nekoliko sekundi sasula kišu metaka u škaljarce.

Hladnokrvno rešetanje visokorangiranih škaljaraca odigralo se dok su za stolom sjedjeli sa suprugama i djecom!

Vjeruje se da su ubice došle do poznatih škaljaraca tako što su do Atine i restorana pratili njihove supruge.


Ovo dvostruko ubistvo do sada nije rasvijetljeno, ali je pokrenulo niz pitanja koja se odnose na to - što su škaljarci radili tokom skrivanja u Grčkoj. Vjeruje se da su preko solunske ruke ugovarali transport ogromnih količina kokaina iz zemalja Južne Amerike, te da su preko Soluna drogu dalje slali u Evropu.

Tome u prilog govori i hapšenje Baranina Milana Tišme zbog sumnje da se bavio trgovinom narkotika. Njegovo hapšenje dovedeno je u vezu sa Jovanom Vukotićem, šefa škaljarskog klana, preko Martina Matijaševića iz Vrbasa, uhapšenog u Atini prije nešto više od dvije godine, nakon što je kod njega nađeno 135 kilograma kokaina.

Prema pisanju grčkih medija, mozak operacije je bio misteriozni "Ivan Porše", za koga se sumnja da je zapravo Jovan Vukotić, čiji je plan bio da sa Matijaševićem u luksuznim djelovima grčke prijestonice kupi kuće i stanove i, kako su mediji u Grčkoj pisali, da oforme svoje narko-carstvo, skladište kokaina, a zatim ga prodaju. Osim toga, kupovina nekretnina bila bi i pranje para zarađenih od prodaje narkotika.

Austrija

Skrivanje, trgovina drogom, organizovani kriminal i susreti sumnjivih osoba koje se dovode u vezu sa kavčanima i škaljarcima u više navrata su se odvijali u Austriji. Vjerovatno najupečatljiviji događaj jeste ubistvo Vladimira Roganovića i teško ranjavanje Stefana Vilotijevića u Beču.

Odmah nakon što je Roganović izašao iz spuškog zatvora, gdje je odležao jednogodišnju kaznu, u strogoj tajnosti je otputovao u Beč, vjerovatno strahujući za svoju bezbjednost. O njegovom putu nijesu znali ni njegovi najbliži, ali je ubica, ipak, stigao do informacije o njegovoj lokaciji.

Decembra 2019, nakon što je doputovao u Beč, Vladimir se sastao sa Stefanom Vilotijevićem, zvanim Mali Kićun u jednom poznatom bečkom restoranu. S njima u društvu bio je i misteriozni muškarac koji će u jednom trenutku čak biti i osumnjičen da je pomogao u ubistvu.

U razgovoru sa policijom, osoblje restorana je ispričalo da su muškarci govorili srpski ili hrvatski jezik, da su razgovarali o sportskim dešavanjima, ali i da je misteriozni muškarac objašnjavao žrtvama kako i gdje mogu da kupe avionske karte. Nakon što su završili ručak, uputili su se na to mjesto.

Roganović i Mali Kićun su izašli iz lokala, a misteriozni gost je ostao da plati. Nijesu ni nekoliko koraka odmakli, a iz obližnjeg haustora pojavio se napadač i zapucao na dvojicu mladića. Roganović je od zadobijenih hitaca izdahnuo na licu mjesta, a Kićun je, spletom srećnih okolnosti, iako teško ranjen, preživio.

Misteriozni muškarac je odmah bio interesantan policiji, a nakon razgovora je utvrđeno da je kod sebe imao lažna dokumenta na ime Danijel Milićević. Zanimljivo je da je najprije tvrdio da ne poznaje Roganovića i Vilotijevića, te da je htio samo da im pruži prvu pomoć, a austrijskim istražiteljima je ovo bilo upozorenje da je upravo misteriozni Danijel bio mamac.

Zbog čega su se tog dana misteriozni Milićević, Roganović i Vilotijević sastali u Beču, ostala je nepoznanica. Zbog čega je Roganović uopšte otišao u Austriju odmah po odsluženju kazne, takođe je misterija...

Međutim, prije Roganovića, utočište u Beču pronašao je Slobodan Kašćelan jedan od vođa kavčana. Navodno je austrijskoj policiji uspio da umakne u posljednjem trenutku. Godinu i po dana nakon toga, uhapšen je u Češkoj. Upravo u vrijeme kada je Kašćelan priveden u Pragu, Vladimir Roganović, visokopozicionirani član ovog klana, pušten je iz spuškog zatvora i odmah se uputio ka Beču, gdje je, kao što smo spomenuli ubijen decembra 2018.

“Pojačano prisustvo pripadnika jednog klana povlači i članove suparničke grupe, jer žele da eliminišu rivale. Iz tog razloga je vjerovatno da je u Beču, pored kavčana sada dosta i škaljaraca. A uz to i jedni i drugi, ali i ostale kriminalne grupe, žele da nastave sa distribucijom narkotika, zbog čega im je prijestonica Austrije veoma pogodna lokacija. Beč je u Evropskoj uniji, u centru Starog kontinenta, ima veoma razrađene puteve ka svim stranama: zato je iz njega lako dopremiti i kokain koji sve češće stiže do crnomorskih luka, posebno Rumunije i Bugarske, koje su takođe u EU. Poslije skladištenja droge u Beču, lakše ju je prokrijumčariti do krajnjih destinacija, bilo da je u pitanju kokain, heroin ili marihuana”, objasnio je ranije sagovornik "Blica".

Njemačka

Gotovo neodvojiva od Austrije, Njemačka je jedna od sigurnih luka ovdašnjih kriminalaca. Ako je Austrija "kuća" kavčana, ugrubo bi se moglo reći da je Njemačka "kuća" škaljaraca, mada je nezahvalno praviti takve podjele budući da njihove kriminalna djela, kao što smo rekli, granice ne poznaju.

Posljednji u nizu, hronološki gledano, događaj koji povezuje ovu državu i pripadnike klana, jeste hospitalizacija Igora Krstovića, Crnogorca koji se dovodi u vezu sa ratom klanova, konkretno kao pripadnik škaljarskog. On je u naselju Balijače u Podgorici, na stotinjak metara od svoje kuće, izrešetan dok je vozio svoj automobil ma"mercedes". Na njega je tada ispaljeno više od 20 metaka, a napadači su ga pogodili u grudi, stomak i natkoljenicu.

Ekspresno je usljed teških povreda transportovan u bolnicu u Hanoveru, gdje ga je čuvao nezapamćeni broj policajaca, što je javnost u tom njemačkom gradu veoma zabrinulo ali i iznerviralo, pa se naširoko komentarisalo zbog čega su poreski obveznici Njemačke dužni da preko poreza, plaćaju takvo obezbjeđenje kriminalcu koji čak nije ni Njemac. Krstović je odatle ubrzo protjeran, a liječenje je nastavio u Turskoj.

Aprila 2019. godine, u njemačkom gradu Frost, nekoliko maskiranih napadača upalo je oko 4.00 ujutru u iznajmljenu kuću u njemačkom gradu Forst i izrešetali Darka Mijovića i Nikolu Jovanovića koji su na licu mjesta preminuli, dok su još dva muškarca teško ranjena. Zbog ovog mafijaškog ubistva evakuisano je 116 kuća u okolini, a pošto je policija primijetila sumnjive automobile kako kruže oko kuće, evakuisana je čitava četvrt.

Kako su mediji prenijeli, riječ je o nastavku obračuna crnogorskih kriminalnih klanova, jer se sva četvorica povezuju sa barskim ogrankom škaljarskog klana, na čijem čelu je Alan Kožar.

Osim okrvavljenih tijela, policija je u toj kući pronašla i veću količinu marihuane, a komšije su ispričale da je jedan od ranjenih, vjerovatno usljed velike količine gubitka krvi, onesvijestio na komšijskom otiraču pokušavajući da pozove pomoć. Ekspresno su helikopterom prevezeni u bolnicu.

Španija

Možda i najinteresantnija srpskim i crnogorskim kriminalcima, Španija je zemlja koju kao sigurnu luku vide i daleko "manji" kriminalci od škaljaraca i kavčana.

Posljednja likvidacija u ovoj zemlji dogodila se u utorak kada je nasred ulice likvidiran Crnogorac Miloš Perunučić. Njemu je nasred ulice prišao muškarac i izrešetao ga!


Ipak, najznačajniji događaj koij se vezuje za ovu zemlju, svakako je hapšenje i osuđivanje Luke Bojovića zbog organizovanog kriminala.


Vidjevši da su se strasti uzburkale u srpskom podzemlju, te da mu braća Šaranović "dišu za vratom" zbog krvne osvete, Luka Bojović se sa porodicom preselio u Španiju. Živio je normalnim životom, odlazio u kafiće i restorane, sve dok ga u jednom trenutku, 2012. godine, policija nije privela u jednom ugostiteljskom lokalu.

I dan danas na interenetu se može pronaći snimak španske policije kako upada u Bojovićev stan, pronalazi ogromne količine novca i oružje, a zatim ga odvodi. Na snimku se vidi i Bojović kako, dok ga odvode sa lisicama na rukama, šalje poljubac u kamere. Jasna poruka iz mafijaškog slenga: "Nema priče sa policijom".

"Nosotros somos soldados", uzvikivao je na, kako su ocijenili izvještači španskog El Paisa, vrlo korektnom španskom jeziku, pravdajući se da su njegovi pajtosi zapravo vojnici, a ne kriminalci.

Aprila prošle godine, Baranin Zijad Nurković (24) upucan je u Malagi naočigled supruge i dvogodišnje kćerke. Bio je navodno blizak barskom klanu, a pojedini mediji su pisali i da je u kumovskim odnosima sa Alanom Kožarem, koji je blizak škaljarskom klanu i jedan je od najbližih saradnika Luke Bojovića.

Nurković je kako su tada prenijeli španski medjii, sa porodicom bio turistički u Španiji, a upucan je u glavu u oblasti Los Amigos dok je putovao. Prebačen je u bolnicu, skoro dan je bio na aparatima, ali je uprkos naporima ljekara, preminuo. Mediji na Pirinejima izvijestili su da je "tokom pucnjave došlo i do saobraćajne nezgode, a žena i dijete Nurkovića su prebačeni u bolnicu".

Govorkalo se tada da su upravo fotografije njegove supruge koje je objavljivala na svom Instagram profilu doveli ubice do Nurkovića, a takođe i da je Malagu posjetio ne turistički, već zbog organizacije transporta kokaina.

Pojedini crnogorski mediji objavljivali su i da se Igor Vukotić, brat Jovana Vukotića, o kome se pratkično ništa ne zna godinama, svio gnijezdo u Španiji.

“Operativni podaci ukazuju da su oni u Španiji stvorili posebnu mrežu saradnika i da se bave švercom narkotika”, pričali su ranije izvori crnogorskih portala.

Na ovom poluostrvu navodno je i Alan Kožar, vođa barske kriminalne grupe, bliske Luki Bojoviću. Kožara crnogorsko pravosuđe tereti da je planirao ubistvo Slobodana Šaranovića. Zaštitu mu pružaju ne samo domaći kriminalci, već i ljudi bliski Luki Bojoviću.

Ne treba zaboraviti ni da je sam sukob kavčana i škaljaraca započet u Valensiji, kada je Goran Radoman navodno ukrao 200 kilograma kokaina koji je navodno bio u vlasništvu Radoja Zvicera, sada ranjenog šefa kavačke grupe.

Portal Analitika