Crna hronika

Izvještaj Globalne Inicijative protiv transnacionalnog organizovanog zločina

Škaljarci i kavčani karike balkanske mafije

Poslednjih nekoliko godina sukob crnogorskih kriminalnih klanova povezuje se sa događajima širom Balkana, ali i Evrope. Glavni ilegalni biznis mafijaških grupa na Balkanu su narkotici, a takva zaradauslovljava potrebu za pranjem novca. Ovaj biznis karakterističan je za balkanske mafije, u koje spadaju i crnogorski „kavački“ i „škaljarski“ klan, što je ujedno i veza među pojedinima od njih.

Škaljarci i kavčani karike balkanske mafije Foto: Foto: Ivana Božović
Dan Izvor

Kako su godinama sve više jačali, pojedinci iz ovih kriminalnih struktura su svoje poslove proširili ili premjestili širom Balkana i Evrope. Pogotovo oni koji se nalaze u bjekstvu, a vode se kao visokopozicionirani članovi kriminalnih klanova.

Jedna od glavnih karakteristika narko-biznisa na Balkanu su surove likvidacije i povezanost mafija sa drugima klanovima iz regiona, koji veze šire i do evropskih zemalja.

Položaj Zapadnog Balkana čini ovu regiju posebno atraktivnom za šverc droge, oružja i ljudi, navodi se u izvještaju Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala, koji je objavljen prošle godine.

“Takozvana balkanska ruta je najpoznatija po švercu heroina iz Avganistana preko Turske i Zapadnog Balkana u Evropsku uniju. Heroin iz Turske prelazi u Bugarsku ili Grčku prije nego što uđe u Sjevernu Makedoniju i Srbiju. Zatim se krijumčari takozvanom centralnoevropskom rutom do Mađarske, Slovačke, Austrije i Švajcarske. Heroin se takođe krijumčari u Italiju preko Sjeverne Makedonije i Kosova, a zatim preko Albanije i Crne Gore. Iz Srbije i Crne Gore droga stiže u Bosnu i Hercegovinu, a zatim dalje u Hrvatsku i susjednu Sloveniju. Albanija i Makedonija predstavljaju veoma važne tačke ulaska kokaina u Evropu iz Latinske Amerike”, navodi se u izvještaju.

Isporuke najviše stižu u teretnim kontejnerima u luke.

“Pošiljke se dalje distribuiraju preko Kosova, Srbije i Bosne i krijumčare dalje ka centralnoj Evropi. Takođe, postoje dokazi da se kokain prerađuje u regionu. Ono što je možda značajnije jeste da su kriminalne grupe sa Balkana aktivne u distribuciji kokaina u zapadnoj Evropi, najviše u Austriji, Grčkoj, Italiji, Belgiji, Holandiji, Španiji, Švedskoj i Velikoj Britaniji. Većina šefova ovih grupa živi na Zapadnom Balkanu i tu peru novac. I dok je Balkan tranzitni region za sve vrste droga, istovremeno je glavni snabdjevač kanabisa. Albanija je najveći proizvođač kanabisa u regionu. Glavna destinacija za albanski kanabis je Italija, a šverc se obavlja gliserima. U prošlosti su u ovu svrhu bili korišćeni i mali avioni. Prema podacima italijanskih vlasti, rekordnih 90 tona kanabisa iz Albanije zaplijenjeno je u 2017. godini”, piše, između ostalog, u dokumentu.

Odranije je poznato da se sukob između „kavačkog“ i „škaljarskog“ klana rasplamsao 2014. godine oko tovara droge koji je navodno nestao. Surove likvidacije su postale sve učestalije, neke od njih nadležni su okarakterisali kao bezobzirne osvete. Pojedini su u ovim ubistvima prepoznali krvnu osvetu.

Balkan ima reputaciju legla plaćenih ubica

“Balkan ima reputaciju legla plaćenih ubica. Zbog ratnog nasleđa i ekonomske ranjivosti pojedinih regija, postoje grupe mladih muškaraca, posebno iz Bosne, Hrvatske i Srbije, koji imaju pristup oružju i eksplozivima. Mladići iz regiona su izvršioci profesionalnih atentata, kako u regionu tako i srednjoj Evropi!, navodi se u istraživanju.

U poslednjih nekoliko godina na ulicama zapadnoevropskih gradova nerijetko su likvidirani pripadnici balkanskih klanova. To predstavlja prelivanje sukoba oko tržišta narkotika u druge zemlje. „Kavački” i „škaljarski” klan su upetljani u konflikt oko velike pošiljke kokaina koja je 2014. nestala u Valensiji.

Portal Analitika