Politika

Sjednicu podgoričkog odbora SNP sinoć obilježila žučna rasprava

Izvor

 

Sinoćnji mara­tonski sastanak podgoričkog odbora SNP obilježilaje žučna rasprava i neslaganje, ne samo o nacrtu novog programa i sta­tuta stranke, već i o stavovima kojim putem partija treba da ide nakon kongresa. Sastanku je, iako nije bilo planirano, pri­sustvovao i lider SNP Srđan Milić.

 

Uže rukovodstvo podgoričkog odbora je konstatovaloda u ovim dokumentima ne smije biti nedo­umica, pogotovo kada je u pita­nju saradnja sa DPS i SDP i odnos prema članstvu u Alijansi. Iakoje bilo i drugačijih tonova, preovladao je stav da SNP ne treba da se utopi u DPS čime bi, kako tvrde u mjesnom odboru, Crna Gora do­bila jednopartijski sistem i ostala bez opozicije, lako je ostalo samo 15 dana do kongresa, još nijesu definisani svi programski doku­menti, niti iskristalisani stavovi opštinskih odbora.

 

U stvari, kamen spoticanja nije saradnja sa vladajućom koalici­jom, koju u ovoj partiji niko još ozbiljno ne razmatra, nego I brojna druga programska pitanja ko­ja SNP dijele na pola. Prema navodima visokog funkcionera te partije, koji je želio da ostane anoniman, većina u posla­ničkom klubu, kao i veći dio op­štinskih odbora podržavaju novi partijski program i tzv. mekše krilo SNP-a.

To krilo predvodi aktuelni pred­sjednik Srđan Milić, koji se neće žestoko protiviti članstvu Crne Gore u NATO, zalagaće se za novu evropsku retoriku i evropski sistem vrijednosti, za napuštanje konzervativizma i nacionalizma, kao i prekid bliske saradnje sa srp­skim partijama. Osim Milica, ovoj struji pripadaju i Srđa Božović, Aleksandar Damjanović, Vasilije Lalošević, Obrad Gojković i dr.

 

Sagovornik Pobjede ističe da je glavni Milićev oponent bivši lider stranke Predrag Bulatović, koji nema većinsku podršku u stranci i predvodi konzervativnu struju, koja još uvijek koketira sa srp­skim strankama i ostaje u okviri­ma onakve SNP kakva je bila 1997. godine. Ova struja odbacuje mogućnost prihvatanja članstva

Crne Gore u NATO. Prema riječima Pobjedinog sagovornika, ovo nijesu tek prolazni nespo­razumi nego ozbiljna komešanja u vrhu koja prijete da ugroze je­dinstvo SNP na predstojećem kongresu, a medijske priče o saradnji sa DPS su samo maska za ozbiljna neslaganja u partiji. - Smatram da ni Milićevo krilo ne razmišlja obilo kakvoj saradnji sa vladajućom koalicijom. To je već daleka budućnost koju niko ne može predvidjeti. Istina je da se dvije stranke (Milićeva SNP i DPS) približavaju uprogramima, jer zagovaraju evropske i evroa-tlantske integracije, ali su razlike i dalje veoma velike - ističe Pobjedin sagovornik.

 

Sagovornik Pobjede kaže da nema sumnje da će na predsto­jećem kongresu za predsjed­nika ponovo biti izabran Srđan Milić, a da će Bulatović i njegova politika ostati u sjenci. - Ne vjerujem da poslije kon­gresa može doći do cijepanja SNP. Predrag Bulatović se ne bi odlučio na tako radikalan potez da izađe iz stranke i formira novu. Ostaće i dalje u SNP, ali sa mnogo manjim uticajem - kaže izvor.

Portal Analitika