Delegacija Udruženja boraca NOR-a i antifašista Glavnog grada Podgorice, sa članovima porodica stradalih, posjetila je Spomen obilježja pod Ljubovićem gdje je okupator na današnji dan 1943. strijeljao 30 boraca, antifašista i rodoljuba logoraša zloglasnog Barskog logora.
"Stradalnici sa ovog mjesta činili su grupu od ukupno 180 logoraša, građana Crne Gore, pripadnika svih nacija i vjere, koji su nemilosrdno likvidirani u grupama u sedam crnogorskih gradova. Ovaj nezaboravni i neoprostivi zločin bio je najmasovnije organizovano strijeljanje od strane fašističkog okupatora na prostoru Crne Gore. Kroz Barski logor, najveći u Crnoj Gori tijekom NOR-a 1941. – 1945, u toku njegovog postojanja od godinu i nešto, u nesnosnim i nehumanim uvjetima, prošlo je oko 10.000 logoraša među kojima i veliki broj žena, djece, starijih osoba", naveli su iz UBNOR-a.
Predsjednik UBNORA-a Podgorice Borivoje Banović podsjetio je na detalje zločina italijanskog fašizma, podržanog i pomaganog od strane domaćih izdajnika, na prostoru Crne Gore i dodao da je to vrijeme bilo kada je brat brata potkazivao i predavao okupatoru zbog pripadnosti izdajničkom kolaborantskom pokretu.
“Imamo primjera da je italijanski okupator u svojim redovima imao milosrdnije pripadnike, podsjećajući na siluaj porodice Dedić, kada je u blizini, na Pobreržju, strijeljan otac Boško sa trojicom sinova i kćerkom, a italijanski oficir izdvojio malog Petra i rekao: neka oprosti nacionalistički sud, ja ovog malog ne dam. Odvešću ga kod majke. Mi ćemo ga tamo školovati”, podsjetio je Banović.
S obzirom na to da je on, kako je kazao, u poslijeratno vrijeme rastao i školovao se zna vrlo dobro da nije bilo nikakvih podjela između njega i drugih iz komunističkih obitelji i četničke djece.
“Više sam imao drugova iz četničkih obitelji sa kojima sam rastao i školovao se i nikada nijednom nijesam uputio ružnu riječ i tako je bilo kod svakog. Nastao je ljepši i bolji život gdje je svaki dan bio bolji od prethodnog. Nažalost, došlo je neko ludo vrijeme 90-ih godina kada je jedan broj ljudi predvođen crkom Srbije i četničkim vojvodama unio nemir i krvoproliće među mirnim svijetom. Sad nas oni pozivaju na pomirenje. Pomirenje je postojalo, ali su ga razorili. U nadi da takvo ponašanje ne može onemogućiti Crnu Goru na njenom europskom putu, želimo svima boljeg sjutra. Neka je slava svima palim borcima i rodoljubima i žrtvama fašističkog terora”, poručio je on.
Delegacija UBNORA PG posjetila je i spomen obilježje posvećeno strijeljanju petočlane porodice Perić i Arsa Dedića.
Događaju su prisustvovali su i Milojica Dakić, potpredsjednik, i Dragan Mitov Đurović, generalni sekretar SUBNORA Crne Gore. Vijenac na Spomen obilježje položili su Momčilo Laković, Mladenka Božović i Miloš Brković.










