Odbojka

Odbojkaši Italije u subotu će biti u prilici da odbrane naslov prvaka kontinenta i da ujedno stignu do osmog evropskog zlata.

Sjajna igra Italije: Olimpijski prvak nije imao šanse, ‘azuri’ u subotu brane evropsko zlato Foto: CEV

‘Azuri’ su u drugom polufinalnom duelu Evropskog prvenstva, pred gotovo 11.000 navijača u Rimu, slavili protiv aktuelnog vlasnika olimpijskog zlata, ekipe Francuske, rezultatom 3:0 (25:21, 25:19, 25:23).

Tako ćemo u subotu veče, sa početkom u 21 čas, pratiti finale Italija – Poljska. Nakon svega viđenog, možda su u pitanju i dvije selekcije koje su najviše prikazale na EP. Tri sata ranije, u borbi za treće mjesto, igraće Slovenija i Francuska.

Prvi set dugo je bio dramatičan i suparnici su se smjenjivali u vođstvu sve do finiša. No, tada je u domaćem timu maestralnu dionicu imao Zbertoli, a Italija je serijom 5:0 došla nadomak set lopte, koju je uskoro i iskoristila.

Slovenci bez trećeg uzastopnog finala: Trijumf Poljske nakon preokreta, čeka se drugi finalista
0
Slovenci bez trećeg uzastopnog finala: Trijumf Poljske…
14.09.2023 20:12

U sljedećem periodu igre, ‘trikolori’ nijesu imali nikakve šanse. Italija je brzo stigla do prednosti od sedam poena, a na kraju i do šest meč lopti. Lavija i Rinaldi su u tom setu blistali u dresu ‘azura’.

Uz sjajan blok, pri čemu se posebno isticao Đaneli, Italija je u trećem setu povela 12:6 pa onda i 18:11 i djelovalo je da će lako slaviti. Međutim, Francuzi su uzvratili dobrom igrom na bloku i uskoro prišli na 21:20. Mikeleto je potom osvojio dva uzastopna poena, uz jedan as, no ni to nije bilo dovoljno - Francuzi su se sjajno odbranili i uskoro je bilo 23:22. Ali, bilo je to sve - Italija je na kraju ipak sve riješila u tri seta.

U slučaju da u subotu trijumfuje, Italija će biti prva selekcija kojoj je u posljednjih 18 godina pošlo za rukom da odbrani naslov. I te 2005. godine to je uradila – Italija. No, u finalu ih čeka izuzetna Poljska, koja definitivno ima kvalitet da se suprotstavi domaćinu završnice turnira.