Društvo

Januarske plate u zdravstvu nastavljaju da izazivaju probleme i nezadovoljstvo

Sistemska greška ili nešto drugo: Zarade medicinarima obračunate po nižem koeficijentu

Ukoliko bude potrebno, medicinski radnici spremni su da se odreknu dijela povećanja, koje tražimo posebnim kolektivnim ugovorom za KCCG, u korist svojih kolega nemedicinskog kadra, kazao je za Analitiku direktor Sindikata zaposlenih u zdravstvu Nebojša Radonjić

Sistemska greška ili nešto drugo: Zarade medicinarima obračunate po nižem koeficijentu Foto: Portal Analitika
Biljana Roćen-Knežević
Biljana Roćen-KneževićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Osim što je uvećanje zarada nemedicinskog kadra u zdravstvu svedeno na iznos od 17,5 odsto - koji prema programu „Evropa sad“ poslodavac više ne uplaćuje za zdravstveno osiguranje - na probleme u obračunu nailazi i dio medicinskog kadra koji je Granskim kolektivnim ugovorom na januaraska primanja dobio dodatnih 12,5 procenata. 

Kako je potvrđeno Portalu Analitika, medicinski radnici trebalo je da prime zaradu sa koeficjentom 6.15, a plate su im obračunate po koeficijentu 6.05. Mimo toga, problema ima pojedinačno i sa obračunom prekovremenih sati.

Prema riječima predsjednika Sindikata zaposlenih u zdravstvu Nebojše Radonjića do dijela problema je dovelo to što ispravke na potpisanom Granskom kolektivnom ugovoru nijesu urađene kako treba. 

„Ispravke se odnose na greške u samom pisanju Granskog kolektivnog ugovora. To se desilo na prethodnom ugovoru, kada je ranije ministarstvo napravilo tehničku grešku koju je naša sindikalna organizacija tada ispravila. Sada su osobe zadužene da novi ugovor sastave ponovile istu grešku iz prethodnog, koja je već jednom bila ispravljena. Zato plate nijesu obračunate po ispravnom koeficijentu. Greška je bila u brojevima”, kazao je Radonjić za Portal Analitika

To je, kako kaže, 0.10 procenta od obračunske vrijednosti. 

“To je malo novca, oko 10-15 eura, ali je greška koju je, principijelno, neophodno ispraviti. Dešavalo se i mnogo grešaka u obračunu, pri čemu to nije greška računovodstva Kliničkog centra Crne Gore već treba tražiti razlog negdje drugo”, dodaje on. 

Problem sa dopunskim radom

Kako je Portalu Analitika nezvanično saopšteno od članova kolektiva KCCG, dio osoblja zadužen za održavanje higijene, kao i dio medicinskog kadra, nezadovoljan je i neadekvatnim obračunom prekovremenih sati. 

„Plate jesu povećane, ljudi su zadovoljni, ali pojedinačnih grešaka ima puno, ponešto nije obračunato. Nijesu sistemske greške. Što se tiče minimalne zarade od 450 eura, ona podrazumijeva radno vrijeme od 174 sata. Svaki dopunski ili prekovremeni rad, preko te norme mora biti plaćen dodatno mimo osnovne plate“, pojašnjava Radonjić. 

Dodaje da krivca ne treba tražiti u računovodstvu, već greške, ako ih ima, ispraviti tamo gdje su, eventualno nastale. 

„Da bi neko ostvario prekovremene sate, njih u za to namijenjene liste upisuju glavne sestre klinika i centara. Njihov dopis službi računovodstva služi kao osnov za obračun plate. Treba da se pogleda da li su glavne sestre ili tehničari dovoljno i adekvatno upisali. Služba računovodstva, koliko sam ja upoznat, nije pravila problem, jer oni dobijeno samo unose u računar. Ako postoji problem, onda je kod glavnih sestara“, kaže Radonjić.

Kolektivni ugovor kao korekcija?

Godina u zdravstvu počela je nezadovoljstvom nemedicinskog kadra, jer se Granskim ugovorom odstupilo od linearnog povećanja zarada za sve u sektoru zdravstva. 

Ovaj problem će se, ističe Radonjić, morati riješiti potpisivanjem posebnog kolektivnog ugovora.

„Uputili smo prekjuče poziv direktoru KCCG da se hitno nastave pregovori na tu temu koji se vode od ranije, ne bi li se on donio i time ispravila nepravda prema nemedicinskom kadru u KCCG“, kaže Radonjić. 

Kako kaže, medicinski kadar je spreman na određene ustupke, kako bi njihove kolege, koje ne nose bijeli mantil, dobile ista prava.

„Preksinoć smo imali sastanak Skupštine sindikalne organizacije. Istaknuto je da ukoliko bude potrebno, zdravstveni radnici su spremni da se odreknu dijela povećanja koje smo mi tražili posebnim kolektivnim ugovorom samo za KCCG, u korist svojih kolega nemedicinskog kadra“, naveo je Radonjić.

Ta je odluka preksinoć donesena, čime se, dodaje Radonjić, pokazala solidarnost bijelih mantila u odnosu na plave, kako bi se prava nemedicinskog kadra nekako mogla uskladiti sa pravima medicinara. 

„Loptica“ je sad, kako kaže Radonjić, na menadžmentu KCCG. Predstavnik Sindikata nada se da će rukovodstvo najveće zdravstvene ustanove potpisati novi ugovor. 

Nove podjele od jula

Radonjić, međutim, upozorava da od jula zaposlene u zdravstvu čeka još jedna podjela. Plate će rasti ljekarima, ali ne i srednjemedicinskom kadru. 

„Od 1.jula, po Službenom listu 146, odlukom od 29. decembra, osnovna zarada doktoru medicine će biti sa koeficijentom 15.99, specijalisti će imati 19.99, a subspecijalisti koeficjent 21. Sa tim povećanjem, oni su se izuzeti iz Granskog kolektivnog ugovora i prešli su u drugu kategoriju, ravnajući se sa sudijama. To će dovesti do ogromne razlike između plata ljekara i sestre ili tehničara”, pojašnjava Radonjić. 

Ističe da nijesu protiv povaćanja plata ljekarima, ali traže isto i za ostalo medicinsko osblje. 

“Od tuđeg dobra, nama samo može biti dobro. Međutim, mi ćemo tražiti i za nas povećanje, jer to prevazilazi razliku koja je postojala zadnjih 40 godina između srednjeg i visokog kadra. Treba raditi na tome, ne da se plate ljekara vrate nazad, nego da se plate medicinskih sestra i tehničara usklade sa platom ljekara“, ističe Radonjić. 

Što je čiji posao 

Razlika u primanjima biće velika, kaže naš sagovornik. Ukoliko je koeficijent 21, cijena rada je 90 eura, osnovna plata subspecijalisti će biti 1.800 eura. 

„Medicinska sestra će imati oko 600-650 eura. Kada se uporedi sa ljekarima, to je ogromna razlika. U ovom momentu, veliki dio ljekarskog posla radi srednji ili viši medicinski kadar. Desiće se tada da taj medicinski kadar neće željeti da radi za trostruko nižu zaradu i dio doktorskog posla koji sad obavljaju. Ljekari će tako morati da rade sve ono za šta su plaćeni“, kaže Radonjić. 

Pojašnjava da je problem u KCCG što nije jasno definisan ljekarski i posao medicinske sestre. 

„Mi ćemo insistirati na tome da se tačno zna šta je ljekarski, a šta posao medicinske sestre: da li je to vađenje krvi, postavljanje katetera, mjerenje pritiska, asistencija pri invazivnim metodama dijagonstike... Da se zna da li je posao medicinske sestre njega bolesnika, terapija ili dijagnostika. Sljedeći korak je posebni kolektivni ugovor KCCG“, ističe Radonjić.

Portal Analitika