Sirijske vlasti objavile su da su ostaci bivšeg Asadovog režima pokrenuli smrtonosni i dobro isplanirani napad na njihove snage u četvrtak u primorskoj regiji u kojoj živi mnogo pripadnika alavitske manjine.Naoružane grupe, uključujući bivše pripadnike Asadovog režima, izvele su zasjede na vojne snage, kontrolne točke i zapovjedne centre duž obale.
Lokalne naoružane grupe zauzele su vojne zone te su se učvrstile u planinskim predjelima Latakije odakle su pokrenule napade, dok su se drugi borci utvrdili u gradu Džablehu.
Vlasti nijesu objavile koliko je ljudi tačno poginulo, ali Sirijska opservatorija za ljudska prava objavila je da je poginulo više od 120 ljudi.
Sukob je uzdrmao nastojanja prelaznog predsjednika Ahmeda al-Šare da konsoliduje kontrolu nad zemljom dok se njegova administracija bori za ukidanje američkih sankcija i suočava sa sve većim sigurnosnim izazovima, prije svega na jugozapadu zemlje gdje Izrael želi spriječiti raspoređivanje snaga Damaska.
Nasilje u četvrtak bilo je fokusirano u području Džableha, ali se proširilo. U obalnim gradovima Tartusu i Latakiji proglašen je policijski sat, objavila je državna agencija SANA. Snage sigurnosti pokrenule su operacije čišćenja u oba grada i obližnjim planinama, objavila je agencija, pozivajući se na sigurnosni izvor. Civilima je savjetovano da ostanu kod kuće.
Stanovnik Latakije rekao je telefonom da sukobi ondje traju 12 sati i da su u grad stigla vladina pojačanja. Stanovnik Tartusa rekao je da se čuje teška vatra i da su vladine snage ušle u grad u petak ujutro i počele pucati u zrak.
Sigurnosni izvor rekao je da su pojačanja ušla u Latakiju u petak ujutro jer u četvrtak nijesu mogla zbog blokiranog puta. Sukobi se vode u predgrađima, snage sigurnosti rade na otvaranju puta prema Džablehu, koji je takođe bio blokiran, a milicije povezane s Asadom okružile su niz položaja u Džablehu, rekao je izvor.
Nasilje i napadi
Alavitski aktivisti rekli su da je njihova zajednica izložena nasilju i napadima od Asadova pada, posebno u Homsu i Latakiji. Premda je Šara obećao da će vladati Sirijom na uključiv način, nije se sastao s visokim alavitskim čelnicima, za razliku od pripadnika drugih manjina kao što su Kurdi, hrišćani i Druzi.
Asadova vlada zaposlila je mnogo alavita u sigurnosnom aparatu i državnoj upravi, koje nove islamističke vlasti nastoje reformisati uključujući masovne otkaze.
Alavitsko islamsko vijeće odgovornost za nasilje prebacilo je na vladu, objavivši da su "vojni konvoji poslati na obalu s izgovorom 'ostataka režima' kako bi terorizovali i ubijali Sirijce". Vijeće je zatražilo da primorska regija bude stavljena pod zaštitu Ujedinjenih nacija.
Saudijska Arabija podržala je Šarinu administraciju, osudivši "zločine odmetničkih grupa" u Siriji i njihove napade na snage sigurnosti. Rijad je uz sirijsku vladu u njenim naporima da sačuva sigurnost i mir, stoji u saopštenju.
"Položite oružje ili se suočite s neizbježnom sudbinom"
Portparol sirijskog ministarstva odbrane, pukovnik Hasan Abdul Gani, putem državnih medija uputio je upozorenje Asadovim pristalicama koji se bore u Latakiji.
"Hiljade su odlučile položiti oružje i vratiti se svojim porodicama, dok neki i dalje bježe i umiru u odbrani uboica i kriminalaca. Izbor je jasan: položite oružje ili se suočite sa svojom neizbježnom sudbinom", izjavio je.
Ova regija predstavlja veliki sigurnosni izazov za privremenog predsjednika Ahmeda al-Šara.
Nova vlada takođe se suočava s otporom na jugu zemlje, gdje su posljednjih dana izbili sukobi s druzijskim snagama. Ranije ove sedmice, sirijski ministar vanjskih poslova izvijestio je globalno nadzorno tijelo za hemijsko oružje da je nova vlada predana uništavanju svih preostalih zaliha proizvedenih tokom Asadove vladavine.
Asadova vlada oduvijek je negirala korištenje hemijskog oružja tokom 14-godišnjeg građanskog rata, ali su ga aktivisti optuživali za desetine hemijskih napada.