Riječ je o Mišel O'Nil, koja je ne tako davno slala jasne poruke o tome kako svi treba da se pripremaju na "ujedinjenje Irske".
No, danas je O'Nil - koja pripada novijoj generaciji političara, odnosno onoj koja i nije iskusila godine žestokih sukoba - imala pomirljivije poruke.
"Ovo je istorijski dan i ja ću svim građanima jednako služiti i biću premijerka svih. Žao mi je zbog svih života koje smo izgubili tokom sukoba", poručila je ona danas u parlamentu u Belfastu.
No, naravno da je preuzimanje premijerske pozicije od strane Šin Fejna danas u mnogim zapadnim medijima pokrenulo pitanje o tome kakve su šanse da u Sjevernoj Irskoj eventualno bude raspisan referendum koji bi vodio ka izdvajanju iz Ujedinjenog Kraljevstva i potom ujedinjenju sa Republikom Irskom.
Djeluje da je takva mogućnost, ipak, baš daleko.
No, pored toga, ni većina građana Sjeverne Irske sebe ne vidi u ujedinjenoj Irskoj.
Posljednja ispitivanja javnog mnjenja, rađena u novembru prošle godine od strane ARINS-a i The Irish Timesa, govore kako je za izlazak iz Ujedinjenog Kraljevstva i ujedinjenje sa Irskom oko 30 odsto birača u Sjevernoj Irskoj. Sa druge strane, onih koji oponiraju tome natpolovična je većina - ukupno ih je 51 odsto.
Oko 15 odsto nije opredijeljeno, dok pet procenata ne bi glasalo.