Nedostavljanem tačnih i potpunih podataka, ovi pravosudni funkcioneri prekršili su član 23, stav 2 Zakona o sprečavanju korupcije kojim je propisano da su kao javni funkcioneri dužni da, u roku od 30 dana od dana stupanja na funkciju, podnesu Agenciji izvještaj osvojoj imovini i prihodima, kao i o imovini i prihodima bračnog i vanbračnog supružnikai djece ukoliko žive u zajedničkom domaćinstvu prema stanju na dan izbora, imenovanja, odnosno postavljenja. Prema tom zakonu, javni funkcioner je dužan da u Izvještaju navede tačne i potpune podatke.
"Agencija je podnijela zahtjeve za pokretanje prekršajnih postupaka protiv troje sudija zbog nedostavljanja redovnih godišnjih izvještaja o prihodima i imovini, i protiv jednog bivšeg sudije zbog nedostavljanja izvještaja o prihodima i imovini u roku od 30 dana po prestanku javne funkcije. Protiv njih su pokrenuti ili će biti pokrenuti upravni postupci, a odluke će biti objavljene na internet stranici Agencije", saopšteno je Dnevnim novinama.
U skladu sa godišnjim planom, Agencija za sprečavanje korupcije kontroliše redovne godišnje izvještaje o prihodima i imovini nosilaca pravosudnih funkcija.
"Kontrola je u toku, a po njenom završetku ćemo imati potpune podatke o broju izdatih prekršajnih naloga i podnijetih zahtjeva za pokretanje prekršajnih postupaka", kažu u ASK.
Prema raspoloživim dokumentima objavljenim na sajtu ASK, postupajući po službenoj dužnosti ova agencija je donijela odluku daje Radoslav Konatar, sudija Višeg suda u Bijelom Polju, prekršio odredbe člana 23, stav 2 Zakona o sprečavanju korupcije jer nije prijavio zaradu od marta do decembra 2019. godine, kao i 15 akcija u Fabrici betonskih elemenata "Zaton" u stečaju. Takođe, ASK je donio odluku kojom je utvrđeno da je Hilmija Sujković, bivši javni funkcioner-predsjednik i sudija Osnovnog suda u Plavu, prekršio član 23, stav 4 Zakona o sprečavanju korupcije, na način što Agenciji za sprečavanje korupcije nije dostavio Izvještaj o prihodima i imovini u roku od 30 dana od dana prestanka funkcije.
Prema odluci ASK, javna funkcionerka Gorica Đalović, sudija Višeg suda u Bijelom Polju, prekršila je odredbe člana 23, stav 2 Zakona o sprečavanju korupcije jer nije prijavila po dvije naknade u februaru, martu i aprilu 2019. godine, kao članica Vijeća za ocjenjivanje sudija Osnovnog suda Rožaje i Osnovnog suda Plav, hartije od vrijednosti, i to 1.722 akcija Plantaža "13. jul", tri akcije Solane "Bajo Sekulić” i kredit iz Hipotekarne banke u iznosu od 1.800 eura, motorna vozila "Citroen C3" 2010. godište i "peugeot 406" 1993. godište.