Dodaju da su neodgovorno upravljanje i neznanje doveli do toga da se zaraza prenijela na ljude, što je, kako ističu, izazvalo dodatnu uznemirenost.
Zbog toga su, kažu, postavili nova pitanja.
“Da li je Vlada, u skladu sa Zakonom o bezbjednosti hrane donijela Krizni plan za upravljanje Q groznicom, što je obavezna po Zakonu o bezbjednosti hrane?
Kada i u kojoj opštini su zabilježeni prvi slučajevi eutanazije goveda zaraženih Q groznicom?
Da li je tačno da je prije 25 dana je u Danilovgradu na privatnom posjedu na lokaciji Velje polje koje pripada slivu Oraška jama sa kojeg se veliki dio DG snabdijeva pijaćom vodom zakopano 14 grla sa dvije farme? Zahtijevamo preciznu informaciju šta je od tada urađeno u cilju sprječavanja širenja ove zarazne bolesti.
Da li su u opštinama Nikšić i Danilovgrad u kojima je registrovana Q groznica obezbijeđene lokacije za zakopavanje eutanaziranih goveda? Prema zvaničnim izjavama nijesu i danas imamo opravdano nezadovoljstvo farmera koji zahtijevaju da se oboljela grla adekvatno uklone”, kažu u SEP-u.
Ističu da zbog svih ovih propusta zahtijevaju odgovornost za ovakvo stanje svih nadležnih u institucijama koje su bile u zakonskoj obavezi da reaguju kako bi zaštitili zdravlje građana i imovinu farmera i prerađivača.