Fudbal

Sjednica Izvršnog odbora Fudbalskog saveza Crne Gore danas u 12h

Selektori na radaru

Treća sjednica Izvršnog odbora Fudbalskog saveza Crne Gore održaće se danas u podne.

Selektori na radaru Foto: FSCG
PobjedaIzvor

Na dnevnom redu naći će se više tačaka, a jedna od ključnih biće status selektora A repreprezentacije Miodraga Radulovića.

Iskusnom stručnjaku ističe ugovor, a predsjednik kuće fudbala Dejan Savićević, gostujući sinoć u emisiji ,,Fudbal fest“, nije konkretno odgovorio da li će saradnja biti nastavljena.

- Imam mišljenje o tome. Iznijeću ga na sjednici Izvršnog odbora, koji će donijeti odluku - rekao je Savićević.

Ugovori ističu i selektorima mlađih reprezentativnih selekcija, osim Miodragu Vukotiću koji predvodi generaciju U21.

Razmatraće se i status selektora ženskih reprezentacija Crne Gore, kao i selektora naše futsal selekcije.

Na sastanku će se podnijeti izvještaji o jesenjoj polusezoni 2021/2022. u Telekom 1.CFL, Drugoj ligi, Omladinskoj, Kadetskoj i Futsal ligi, Kup takmičenju, kao i Prvoj ženskoj fudbalskoj ligi.

Noć uoči zasijedanja Izvršnog odbora, Savićević je u emisiji ,,Fudbal fest“ govorio o brojnim temama.

Među ostalim i o učinku ,,hrabrih sokola“ koji su u kvalifikacijama za Mundijal zauzeli četvrto mjesto, sa 12 bodova, u grupi sa Holandijom, Turskom, Norveškom, Letonijom i Gibraltarom.

- Ove kvalifikacije su bile drugačije i specifičnije od ostalih, sa dva prozora po tri meča. To je za selekcije kao što je naša, sa manjim fondom igrača, hendikep, a i korona nas je ,,satrla“, posebno u posljednjim mečevima. Mislio sam da će protiv Holandije i Turske biti katastrofa, nakon svega. Bilo je, standardno, i povreda. Falila nam je jedna pobjeda, ona protiv Letonije, trebalo je da pobijedimo, ali smo uzeli po bod u mečevima sa Turskom i Holandijom - kazao je Savićević i dodao:

- Mislim da smo hrabrije trebali da igramo kući, kao i protiv Norveške u gostima. Zašto to nije bilo - ne znam, ali trebalo je da probamo da pobijedimo. Drugo poluvrijeme u Oslu je bilo drugačije. Kada se sve sabere, nismo ni podbacili ni briljirali, niti sam oduševljen, niti sam razočaran. Da smo pobijedili Letoniju bio bih više nego zadovoljan, ali pored svih nedaća koje smo imali prošli smo dobro - poručio je prvi čovjek FSCG.

Domaću fudbalsku scenu uzburkala su saopštenja sudija Milete Šćepanovića i Milovana Milačića.

Savićević je kazao da sudije kada jednom postanu internacionalci smatraju da će tako biti godinama, te da je greška sudijske komisije što češće nije predlagala listu sudija za znak FIFA.

- Oni misle da su nedodirljivi. Imali smo, recimo, i dopise da je komisija UEFA tražila da se Jovan Kaluđerović makne sa liste, a da mu je naša sudijska komisija produžila status. Sudije moraju da snose posljedice za svoje greške, nije sve jednostavno... Kako poslati nekog sudiju koji je napravio grešku da sudi odmah, nije sve tako jednostavno, ali zaključak je da je ovo najslabije suđenje za ovih 15 godina. I prije je bilo pritiska, moraju da se nose sa pritiskom - rekao je Savićević.

Jedan od najvećih crnogorskih fudbalera smatra da je problem sa sudijama najveća greška Saveza na čijem je čelu od 2001. godine, a od 2006. u samostalnoj državi.

- Mislim da smo podigli crnogorski fudbal, uradili smo dosta na infrastrukturi, žao mi je što nismo više. Ne može Crna Gora da ima svaku generaciju koja je konkurentna, a rezultati u mlađim selekcijama ne garantuju ništa. Kada naši treneri mlađih selekcija pričaju neformalno, kažu da ih ne interesuju rezultati, a u praksi je drugačije - niko ne traži da se igra pas igra, da se igra fudbal, samo trči, zatvaraj, stiži, da se uzme neki bod. Treneri zavise od rezultata, kada ih nemaju - oni plaćaju cijenu - ističe Savićević.

Prethodnih dana oglasilo se i nekoliko trenera koji nijesu primljeni na dalje školovanje za sticanje UEFA Pro licence.

- Od 54 odbijena, tri su saopštila da su nezadovoljna i to je veliki problem crnogorskog fudbala. Vjerovatno su nezadovoljni svih 54. Nezadovoljnih će uvijek biti, jer ne možemo da primimo sve koji se prijave - rekao je Savićević.

Portal Analitika