Politika

Članovi Odbora za izbornu reformu nijesu zabrinuti zbog najave Bečićeve stranke da će napustiti to tijelo ako se usvoje dopune Zakona o lokalnoj samoupravi

Sekulić: Žao mi je što Demokrate idu, ali i bez njih imamo dvotrećinsku većinu

Za SD unapređenje izbornog zakonodavstva jedan je od ključnih prioriteta. Kako će se drugi politički subjekti ponašati nije u sferi našeg interesovanja jer svako nosi odgovornost za svoje postupke – kaže Boris Mugoša

- Za uspjeh na planu reformi izbornog zakonodavstva potreban je konsenzus opozicije i vlasti i želim da vjerujem da je svima u Crnoj Gori interes da imamo što bolje zakone. Održavanje izbora u jednom danu je iz više razloga dobro za demokratiju – kaže Strujić-Harbić

Sekulić: Žao mi je što Demokrate idu, ali i bez njih imamo dvotrećinsku većinu Foto: DPS
PobjedaIzvor

Ako Demokrate napušte Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu, to ne bi zaustavilo rad tog tijela, jer ta partija ima samo deset poslanika, a ostali poslanički klubovi dvotrećinsku većinu – poručio je za Pobjedu Predrag Sekulić, zamjenik predsjednika Odbora.

Demokrate su najavile da će podnijeti ostavke na članstvo u Odboru za sveobuhvatnu izbornu reformu ako se usvoje dopune Zakona o lokalnoj samoupravi, kojima se lokalni izbori odgađaju za 30. oktobar. Takav zakon usvojen je u četvrtak, ali ga je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović vratio Skupštini na ponovno odlučivanje. Poslanici će se sjutra izjasniti drugi put o tom aktu i očekuje se da bude usvojen. Članovi Demokrata u Odboru za izbornu reformu su Momo Koprivica i Danilo Šaranović.

- Bilo bi mi žao da poslanici Demokratske Crne Gore napuste Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu. Međutim, to ne bi zaustavilo rad Odbora s obzirom na to da oni imaju samo deset poslanika i da ostali poslanički klubovi imaju dvotrećinsku većinu – kratko je kazao Sekulić.

Najava Demokrata da će napustiti Odbor ne zabrinjava ni Socijaldemokrate, jer, kako kaže za Pobjedu Boris Mugoša iz SD-a, svako nosi odgovornost za svoje postupke.

Mugoša je kazao da je za Socijaldemokrate unapređenje izbornog zakonodavstva, odnosno poboljšanje izbornog ambijenta, jedan od ključnih prioriteta.

- Prema tom zadatku smo se, vjerujem, odgovorno odnosili i davali konstruktivan doprinos, kao što će biti i ubuduće. Nadam se da ćemo doći do rješenja koja će imati 2/3 podršku u parlamentu i da smo svjesni važnosti zadatka koji je pred nama. U tom smislu, neophodno je što prije nastaviti rad u Odboru za sveobuhvatnu izbornu reformu. Kako će se drugi politički subjekti ponašati nije u sferi našeg interesovanja jer svako nosi odgovornost za svoje postupke – istakao je Mugoša.

Članica Odbora za izbornu reformu iz Bošnjačke stranke Kenana Strujić-Harbić kazala je za Pobjedu da vjeruje da je svima u Crnoj Gori interes da budu usvojeni što bolji izborni zakoni.

- Odbor za izbornu reformu zasigurno je jedno važno skupštinsko tijelo, koje u konačnom treba da dovede do najboljeg mogućeg zakonskog rješenja u oblasti izbornog zakonodavstva, prije svega uvažavajući preporuke naših međunarodnih partnera OSCE/OHDIR. Za uspjeh na planu reformi izbornog zakonodavstva potreban je konsenzus opozicije i vlasti i želim da vjerujem da je svima u Crnoj Gori interes da imamo što bolje zakone – kaže Strujić-Harbić.

Podsjetila je da je tokom skupštinskog saziva u periodu 2016-2020, tadašnja vlast, u kojoj je bila i Bošnjačka stranka, bila, kako je istakla, „izuzetno raspoložena i spremna za kompromis, ali smo tada imali bojkot od opozicije“.

- Očekujem da nastavimo da razgovaramo, jer građani od nas očekuju da radimo u njihovom interesu – poručila je Strujić-Harbić.

Prema njenim riječima, održavanje izbora u jednom danu je iz više razloga dobro za demokratiju, za, prije svega, normalizaciju stanja u Crnoj Gori, jer, kako je kazala, ovako smo konstantno u kampanji.

- U konačnom, moramo težiti zakonskom rješenju da imamo opšte izbore u državi, kao što je slučaj sa još nekim državama u regionu – dodala je Strujić-Harbić.

Predsjednik Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić, prije nekoliko dana, pisao je šefici Delegacije Evropske unije u Podgorici Oani Kristini Popi i obavijestio je da će poslanici njegove partije podnijeti ostavke na članstvo u Odboru za sveobuhvatnu izbornu reformu, ukoliko se usvoji prijedlog dopune Zakona o lokalnoj samoupravi, kojim bi se odgodili izbori u 14 opština. Bečić je naveo da je, ukoliko se taj prijedlog usvoji, „jasno da je obesmišljeno vođenje dijaloga između političkih subjekata oko pitanja gdje je nužna kvalifikovana većina“.

Dopunama Zakona o lokalnoj samoupravi predviđeno je da izbori u Podgorici i 13 opština budu održani 30. oktobra. To je bio prijedlog DPS-a, SNP-a, koalicije ,,Crno na bijelo“ (Ura i CIVIS), Bošnjačke stranke i SDP-a.

Demokrate su napuštale i u ranijem skupštinskom sazivu Odbor za izborno zakonodavstvo. U decembru 2019. godine to tijelo je neslavno završilo rad upravo zahvaljujući članovima iz Demokrata koji su napustili rad tog tijela i time uskratili kvorum, a razlog takvog poteza tada je bio Zakon o slobodi vjeroispovijesti.

Čeka se DF da predloži kandidata koji bi zamijenio Bulajića

Predrag Sekulić očekuje da Odbor nastavi rad, kako kaže, „veoma brzo“.

- Moramo da sačekamo da Demokratski front predloži kandidata koji bi zamijenio Strahinju Bulajića koji je predsjedavao Odborom i koji je podnio ostavku – kazao je Sekulić.

Na pitanje hoće li doći do opstrukcije od Demokratskog fronta, istakao je da ne vjeruje da bi se to moglo desiti.

- Niko nema politički interes da opstruira proces usvajanja dobrih izbornih zakona – dodao je Sekulić.

Portal Analitika