Poslanik DPS-a Predrag Sekulić vjeruje da je moguć kompromis, bez obzira na suprostavljenost stavova i da će pregovori uroditi plodom.
"Vjerujem u dogovor ako postoji iskrena želja Srpske pravoslavne crkve da do tog dogovora dođe", rekao je Sekulić. On smatra da kakvi god budu rezultati tih pregovora, teško da će se ući u promjenu zakona.
Slaven Radunović iz Demokratskog fronta smatra da vlast nema namjeru da popusti ni za milimetar i dodaje da nije srećan što je SPC u ovom trenutku prihvatila razgovore.
"Mi moramo pomoći našoj crkvi što većim izlaskom na ulice i da pošaljemo jasnu poruku da nećemo dozvoliti, po bilo koju cijenu, da nam otmu svetinje", poručio je Radunović.
Analitičar Srđan Vukadinović napominje da su se ekspertski razgovori morali voditi prije nekoliko godina, a ne sada kada je Zakon usvojen.
"Nama sada treba rezultat i mora se shvatiti da u tom razgovoru treba da učestvuju najjači politički subjekti", rekao je Vukadinović.
Ovakva dešavanja, u duboko podijeljenoj Crnoj Gori, mogu biti veoma problematična i, uoči početka pregovora, obje strane treba da odustanu od svojih maksimalističkih zakona, smatra Vukadinović.
Politička pozadina litija
Sekulić navodi kako je neupitna politička pozadina dešavanja nakon usvajanja zakona. Vlast, kaže, ne podgrijava tenzije, za razliku od crkve, koja se slično ponašala i početkom devedesetih.
On je demantovao tvrdnje da DPS hoće da formira crkvu i poručio da je u pitanju državni projekat.
"Pitanje crkve je pitanje identiteta jednog naroda. Dozvolićete da, stotinu godina nakon ukidanja, imamo pravo da pokrenemo pitanje obnove Crnogorske pravoslavne crkve. Ne možemo dozvoliti da ostane na snazi odluka o ukidanju CPC", ocijenio je Sekulić.
On je kazao da država teško od crkvene imovine može da napravi bolji biznis, nego što to radi Srpska pravoslavna crkva, koja je na pravno nevaljan način došla u posjed te imovine u Crnoj Gori.
"Zašto bi patrijarh Irinej, ili bilo ko iz Srbije upravljao sa imovinom u Crnoj Gori", pitao je Sekulić.
Radunović, s druge strane, navodi da cilj mirnih litija nije napad na državu, već zaštita integriteta SPC u Crnoj Gori.
"Ovo je političko pitanje, zato što je jedna politička partija dozvolila sebi da se na partijskom kongresu bavi osnivanjem crkava. To je bila inicijalna kapisla za sve što se dešava sada", rekao je Radunović.
On tvrdi da lider DPS-a Milo Đukanović pokušava da relativizuje litije, da ih prikaže antidržavnim i da konsoliduje svoje redove. Navodi da imovinom SPC u Crnoj Gori upravljaju episkopi nadležnih eparhija, a ne patrijarh. Naglasio je da Crna Gora, ukoliko želi u EU, mora da poštuje imovinska prava.
"Ukoliko je bilo ko došao do imovine na nezakonit način, onaj ko ima ta saznanja treba da ga tuži, a ne obrnuto", naveo je Radunović.