“Ministarstvo zdravlja želi da, ne zbog veoma tendencioznog reagovanja određenog člana Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka Muhameda Đokaja, već zbog sveukupne stručne i laičke javnosti, dodatno obrazloži i pojasni osnov uvodjenja i način upravljanja digitalnim COVID potvrdama. Naime, da krenemo od samih izvora podataka. Zdravstveni sistem Crne Gore je rukovalac zbirke ličnih podataka i obrađivač ličnih medicinskih podataka. Baze podataka mogu da vode, i vode, isključivo zdravstvene ustanove i druga pravna lica koja pružaju usluge zdravstvene zaštite.”, naglasio je Sekulić.
Taj dio zakonskih obaveza, kako ističe Sekulić, Ministarstvo zdravlja Crne Gore, su uvijek ispoštovali, i to će i ubuduće činiti”, poručio je Sekulić.
''Za razliku od prethodne administracije koja je javno objavila spiskove lica inficiranih COVID19 virusom'', kazao je on.
Ističe da digitalna COVID potvrda, u papirnom ili digitalnom obliku sadrži podatke o medicinskom stanju, i upravo zbog toga, izdaje se jedino i isključivo na lični zahtjev građanina.
“I to se radi u skladu sa zakonom, u zdravstvenim ustanovama ili preko elektronskog portala e-zdravlje, dakle na mjestima gdje građani mogu da zatraže i dobiju i sve ostale lične medicinske izvještaje, analize, podatke… Nakon dobijanja potvrde, svako lice može, a i ne mora, svoj podatak, shodno Zakonu, da podijeli kome god želi. U ovom slučaju, shodno mjerama koje su na snazi, lice to radi svojom voljom i lično”, dodao je Sekulić.
Napominje da zdravstveni sistem ne dijeli zbirke podataka, već svi u svoje ime donose takvu eventualnu odluku.
“Podsjećam da je ovo u skladu sa standardima Evropske unije, s obzirom na činjenicu da istovjetan sistem od 01. jula funkcioniše u svim zemljama članicma EU. Da sublimiram, građani samim pružanjem na uvid potvrde daju saglasnost za obradu podataka, i tu nema ni zakonskih, ni funkcionalnih prepreka ili kršenja privatnosti”, istakao je Sekulić.
Prema njegovim riječima sledeća teza, da se validacija QR koda vrši online, pa bi tu moglo biti nekih dilema, “nema apsolutno nikakvog smisla”.
“QR kod koristi enkripciju javnog ključa i jednostavno rečeno, kao i vaša email adresa, budite slobodni da ga podijelite kome vi želite. Validacija sadrži samo ime, prezime i datum rođenja”, poručio je Sekulić.
Dodaje da sadrži podatke koji nisu zaštićeni Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, “tako da nema potrebe da se u javnosti stvaraju dileme oko ovog pitanja”.
“I na kraju teza da, s obzirom da potvrda važi samo uz priloženi dokument, ličnu kartu ili pasoš, a da konobari nisu pripadnici zvaničnih organa poput policije, carine, granične policije, moram ponoviti da se lični dokumenti već pružaju na uvid u turističkim objektima, poput hotela, ili na primjer, na ulazu u noćne klubove kojim dokazujete punoljetstvo. Riječju, vaša je lična volja i izbor, kada i kome želite da prezentujete ličnu kartu ili pasoš”, navodi Sekulić.
Organi poput policije, carine, granične policije, kako ističe, imaju pravo da od vas zahtijevaju uvid u lična dokumenta, dok u ovom slučaju vi svojevoljno to radite, a na šta, opet po zakonu, imate pravo.
“Imajući navedeno u vidu, ministarstvo upućuje sve zainteresovane građane, ali i Agenciju, na ovaj odgovor i pojašnjenje, i smatramo da je materija više nego jasna i više se ovim povodom nećemo oglašavati”, zaključio je Sekulić.