Društvo

Sekulić: Neće biti legalizacije na području morskog dobra

Izvor


On je kazao da će Planom posebne namjene za čitavo crnogorsko primorje, čije je usvajanje planirano za 12 do 15 mjeseci, biti zaštićena područja koja to zaslužuju.



Sekulić je, na konferenciji za novinare povodom završetka projekta Opštinske zemljišne politike, rekao da je Crna Gora ušla u projekat potpisivanja niza konvencija, u vezi zaštite priobalnog područja, zahvaljujući Njemačkoj organizaciji za međunarodnu saradnju (GIZ), prenosi Mina.



GIZ je finansirao i projekat Opštinske zemljišne politike, koji je trajao osam godina. Ukupan budžet projekta je 6,25 miliona EUR, uključujući doprinos Ministarstva održivog razvoja i turizma od 450 hiljada EUR.



»Kada je GIZ došao u Crnu Goru sve je bilo drugačije, s obzirom na to da nijesmo imali prostorni plan zemlje, a ni planove opština. GIZ je puno učinio na donošenju Prostornog plana i objavljivanjem studija koje su pomogle da on bude bolji i drugačiji«, kazao je Sekulić.



On je naveo da je urađen i niz posebnih projekata u opštinama Danilovgrad, Plav i Žabljak.



Sekulić je ocijenio da je Projektom Opštinske zemljišne politike, čiji je cilj uređenje i racionalno korišćenje zemljišta, realizovan Prostorni plan Crne Gore i postavljena značajna osnova za buduće planiranje prostora.



Ekspertski konslutant GIZ-a, Stefan Dreger kazao je da je cilj projekta unaprijeđenje pravne sigurnosti kao i uređenje i racionalno korišćenje zemljišta.



»Posebni ciljevi su unaprijeđenje kvaliteta i kvantiteta Katastra nepokretnosti, a opštinama je omogućen jednostavan pristup katastarskih podataka i njihovo adekvatno korišćenje«, naveo je Dreger.



On je rekao da je tokom projekta ažurirana planska dokumentacija na državnom i lokalnom nivou, interoperabilno korišćenje prostornih podataka, kao i da je rekonstruisan planinski dom na Orjenu, koji je kofinansiralo Ministarstvo održivog razvoja i turizma.



»Ostali projekti realizovani u okviru ovog, odnose se i na prekogranično prostorno planiranje i saradnju u regionu Skadarskog jezera, kao i prekogranični ekonomski razvoj Crne Gore i Bosne i Hercegovine (BiH)«, precizirao je Dreger.



On smatra da specifični ciljevi projekta kao što su ruralni, ekonomski, lokalni razvoj, zaštita životne sredine i racionalno korišćenje zemljišta doprinose održivom razvoju Crne Gore.



Ambasador Njemačke u Crnoj Gori Pius Fišer kazao je da je Njemačka podržavala Crnu Goru bilateralno i multilateralno, pri čemu je ona jedan od značajnijih donatora Crne Gore.



»Njemačka podržava Crnu Goru u svojim naporima da bude član Evropske unije (EU) i NATO-a«, podsjetio je Fišer.



On je naveo da je projekat u velikoj mjeri pomogao da se uvede evropska zemljišna politika i norme u Crnu Goru, budući da urbano širenje i nekontrolisana izgradnja, naročito duž obale, može biti pokazatelj kako opštinska zemljišna politika utiče na razvoj Crne Gore.



Pomoćnik ministra održivog razvoja i turizma, Sanja Lješković kazala je da su u toku izrade projekta tri puta učestvovali u izradi zakona, napravili preko 20 planova u opštinama, objavili publikacije i organizovali studentske radionice u Crnoj Gori.



»Ovaj projekat je napravio ogromne korake, jer je počeo da funkcioniše u većini opština u Crnoj Gori«, zaključila je Lješković.

Portal Analitika