Sekularna i građanska država i njena kultura ključni su elementi na kojima treba zajednički da rade Vlada i CANU u daljem evropskom napretku Crne Gore – zaključeno je na sastanku.
Konstatovano je da Crna Gora u Evropu ulazi sa svojim viševjekovnim kontinuitetom i identitetom multikulturne i multikonfesionalne države. „U tom kontekstu, kontinuitet našeg političkog i društvenog sistema podrazumijeva dalje jačanje institucija i njihovu nadogradnju, čemu je Vlada posvećena“ – kazao je premijer Duško Marković.
Predsjednik Vlade je rekao da među ključnim institucijama koje treba da obezbijede ostvarivanje naših razvojnih i evropskih perspektiva prepoznaje Crnogorsku akademiju nauka i umjetnosti.
Predsjedništvo CANU je saopštilo da u potpunosti podržava Inicijativu predsjednika Vlade i da je Akademija voljna i spremna da pruži doprinos kako bi se naša zemlja kvalitetno integrisala u Evropsku uniju.
Akademici su informisali Premijera da je u završnoj fazi rad na tri crnogorska leksikona – Leksikonu diplomatije, Leksikonu likovnih umjetnosti i Leksikonu botanike i biodiversiteta, te da je CANU započela rad na leksikonima etnologije, crnogorskih dinastija i naše privrede.
Sastanku su prisustvovali, u ime Vlade i ministarka nauke Sanja Damjanović i glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom Aleksandar Drljević, a u ime CANU, pored predsjednika, i potpredjednici, akademici Đorđe Borozan i Ljubiša Stanković, generalni sekretar, akademik Dragan Radonjić, i članovi, akademici Milojica Jaćimović, Zoran Rašović, Niko Martinović i Pavle Pejović.