Abiznis

Zbog navodnog kršenja Direktive EU

Sekretarijat Energetske zajednice pokrenuo postupak protiv Crne Gore u vezi TE Pljevlja

Vlada je na današnjoj sjednici razmotrila i usvojila Informaciju o pokretanju postupka protiv Crne Gore od strane Sekretarijata Energetske zajednice u vezi TE Pljevlja i pravila Direktive EU o ograničavanju emisije određenih zagađivača u vazduh od strane velikih termo postrojenja.

Sekretarijat Energetske zajednice pokrenuo postupak protiv Crne Gore u vezi TE Pljevlja Foto: Foto: EPCG
Portal AnalitikaIzvor

”Obavezuje se Elektroprivreda Crne Gore AD Nikšić, da kao operater postrojenja za postrojenje Termoelektrana „Pljevlja“ preduzme sve pravne radnje i obezbijedi sve uslove u cilju zaštite prava države Crne Gore u postupku pred Energetskom zajednicom broj ECS-15/21. Zadužuje se Ministarstvo kapitalnih investicija da prati i pruži aktivnu podršku Elektroprivredi Crne Gore AD Nikšić u navedenom postupku, i da zajedno sa Elektroprivredom Crne Gore pripremi nacrt Odgovora- izjašnjenja na Uvodno pismo Sekretarijata Energetske zajednice u postupku koji se pred tim tijelom vodi pod brojem ECS-15/21”, navodi se u zaključcima usvojene informacije. 

U informaciji je precizirano da je Sekretarijat Energetske zajednice 20 aprila ove godine uputio uvodno pismo Ministarstvu kapitalnih investicija i time pokrenuo postupak za rješavanje sporova protiv Crne Gore, zbog navodnog nepoštovanja Ugovora o osnivanju Energetske zajednice, posebno članova 12, 16 i tačke 3 Aneksa II tog Ugovora.

“Konkretnije, uvodno pismo je upućeno u vezi sa navodnim nepridržavanjem pravila iz člana 4. (4) Direktive 2001/80 / EC (Direktiva o ograničavanju emisije određenih zagađivača u vazduh od strane velikih termo postrojenja). Direktiva 2001/80 / EC čini dio pravne tekovine (acquis communautaire) Evropske zajednice u oblasti zaštite životne sredine, i to od potpisivanja Ugovora o osnivanju EZ 2005. godine. Svrha Direktive je borba protiv zagađenja vazduha smanjenjem emisije sumpor-dioksida, azotnih oksida i prašine, iz postojećih i novih velikih postrojenja za sagorijevanje, i njihovih negativnih posljedica, kao što su zakiseljavanje, zagađenje vode i prizemni ozon”, ističe se u informaciji. 

U uvodnom pismu Sekretarijat zauzima stav da Crna Gora navodno nije ispoštovala odredbe navedene Direktive koje predviđaju da postrojenje podložno članu 4 (4) može ostati u pogonu samo ako ne radi duže od 20.000 radnih sati nakon 1. januara 2018.

“Na osnovu odredbi Odluke Ministarskog savjeta, postrojenje takođe može dalje da radi ako je u skladu sa strožim emisionim standardima Direktive o industrijskim emisijama. U slučaju TE Pljevlja, po mišljenju Sekretarijata, nijedna od ovih opcija nije slučaj. Sekretarijat je preliminarno zaključio da TE Pljevlja, kao jedino veliko postrojenje za sagorijevanje koje radi u Crnoj Gori, navodno nije poštovalo pravila iz člana 4 (4) Direktive, te da je TE Pljevlja kao postrojenje dostigla ograničenje od 20.000 radnih sati do kraja 2020. godine, a nije u skladu sa standardima Direktive prestala sa radom, kako se to zahtijeva pravilima Energetske zajednice”, stoji u informaciji. 

Direktiva 2001/80 / EC stupila je na snagu u Energetskoj zajednici 1. januara 2018. i ona zahtijeva od operatora velikih postrojenja za sagorijevanje da značajno smanje emisiju zagađivača vazduha. Izuzimanje je alternativa za primjenu zastarjelog vremenskog ograničenja u skladu sa odredbama Direktive.

“Prema tome, slanjem uvodnog pisma, Sekretarijat EZ je pokrenuo preliminarni postupak čija je svrha pružanje mogućnosti Crnoj Gori da se izjasni se na navode o navodnom nepridržavanju pravila Energetske zajednice u roku od dva mjeseca i omogućavanje Sekretarijatu da utvrdi potpunu pozadinu konkretnog predmeta. U skladu sa članom 13. Postupka za rješavanje sporova, Sekretarijat putem ovog Ministarstva traži od Vlade Crne Gore da podnese svoja zapažanja tom tijelu, o činjeničnim i pravnim pitanjima, koja su iznijeta u uvodnom pismu, u roku od dva mjeseca, odnosno do 20. juna 2021. godine”, navedeno je u informaciji, 

“Ministarstvo kapitalnih investicija je mišljenja da je obaveza Elektroprivrede Crne Gore kao privrednog subjekta u državnom vlasništvu, i kao operatora postrojenja Termoelektrane „Pljevlja“ da se aktivno uključi u proceduru pred Energetskom zajednicom zajedno sa Vladom i Ministarstvom, te da obezbijedi sve uslove (dokumentaciju, eksperte u oblastima koje su zahvaćene postupkom i Direktivom, pravne savjetnike..) kako bi se u tom postupku izdejstvovao najpovoljniji ishod, a koji ne bi smio značiti gašenje TE Pljevlja, u smislu potrebe za održavanjem snabdijevanja energijom. Proceduru pripreme Odgovora- izjašnjenja na uvodno pismo Sekratarijata sproveo bi mješoviti tim sastavljen od osoba koje delegira Elektroprivreda Crne Gore i Ministarstvo kapitalnih investicija, a potom bi isti odgovor bio usvojen na sjednici Vlade Crne Gore, i upućen Sekretarijatu putem ministarstva”, zaključuje se u informaciji. 

Portal Analitika