Politika

Šehović: Crna Gora podijeljenija nego što je ikada bila

Aktuelna Vlada suštinski je već pala, jer je podržava svega 14 od ukupno 81 poslanika u crnogorskom parlamentu, kazao je za Novu M poslanik SD-a, Damir Šehović. Ipak, kako ocjenjuje, formalno je i dalje drži strah od vandrednih parlamentarnih izbora. 

Šehović: Crna Gora podijeljenija nego što je ikada bila Foto: PA
Nova MIzvor

Strah je, dodaje Šehović, toliko izražen da su predstavnici vladajuće većine spremni da postignu bilo kakav dogovor oko personalnog sastava nove Vlade.

„Ukoliko i do tog dogovora dođe, ja sam apsolutno ubjeđen da ni ta Vlada ne može imati dugi vijek roka trajanja na pukotine i stepene povjerenja koji postoji unutar parlamentarne većine zbog čega Socijaldemokrate i ja lično snažno zagovaramo potrebu postizanja dogovora oko datuma novih vandrednih parlamnetarnih izbora. Kao i oko koncepta Vlade koja bipripremila te izbore, čvrsto vjerujemo da jeto jedini održiv i pošten način da izađemo iz političkog ćorsokaka“, naveo je Šehović.

Teško je, kaže, razumijeti poteze parlamentarne većine jer vjeruje da se ne može naći primjer gdje dvije trećine poslanika vlasti bojkotuje parlament u kojem imaju većinu. Isto tako, dodaje Šehović, neuobičajno je i daposlanici vlasti čijim glasovima je predsjednik Vlade izabran tog istog premijera nazivaju izjadnikom i prevarantom. 

„A istovremeno ne pokreću ne povjerenja Vladi, čiji je on predsjednik, tako da teško takođe možete naći primjer gdje sada ta vladajuća grupacija za premijera predlaže nekog ko je tu grupaciju nedavno napustio zbog neslaganja sa politikom koju vode“, kazao je Šehović.

On se osvrnuo i na odnose sa susjednom Srbijiom. Kaže da ne razumije pretjeranu reakciju Srbije nakon usvajanja rezolucije o Srebrenici i vjeruje da će uvidjeti da prave veliku grešku te da će se, kako kaže, okaniti potrebe da uređuju političke odnose u Crnoj Gori.

„Dakle, želim jasno da kažem da je usvajanje takve rezolucije u crnogorskom parlamentu civilizacijski čin, da je tobila potreba društva koje stremi i teži evropskom sistemu vrijednosti da ta rezolucija apsolutno nije bila usmjerena ni protiv jednog naroda več je postojala potreba njenim usvajanjem kako bi se na jasan način stavilo do znanja da genocidni narodi ne postoje, ali postoje pojedinci u liku ratnih zločinaca“, podvukao je poslanik SD-a. 

Šehović ističe da je Crna Gora podijeljenije društvo nego što je ikada bila, a sistem vrijednosti ugroženiji nego što je bio 90-ih godina. Odgovornost, prema njegovom mišljenju trebalo bi da snosi aktuelna vlast. 

„Mislim da podjele nastaju zbog toga što je ta aktuelna vlast za predsjednika odbora ljudska i manjinska prava izabrala nekoga ko takođe ne priznaje civilizacijske tekovine kakva jeste tekovinau liku genocida odnosno rezolucijukoja osudjuju genocid u Srebrenici tako da imate situaciju da ta Vlada pokreće disciplinske postupke protiv nastavnice koja promoviše antifašizam u školi i kada takvu situaciju imate uz pobrkane lončiće predsjednika Vlade koji se češće ponaša kao vjerski poglavar nego kao predsjednik Vlade. Onda i ne treba da nas čudi što svjedočimo veoma izraženim medjunacionalnim i ostalim podjelama i urušavanja sistema vrijednsoti u CG“, ocijenio je Šehović.

Nedavno je ministar finansija Milojko Spajic saopštio da je kamata na dug prema kineskoj Eksim banci smanjena na 0,8 odsto te da će godišnja ušteda biti osam miliona eura. Ipak, prema misljenju Sehovica neophovna je potpuna javnost i transparentnost uslova za smanjenje kamate na dug prema Kini.

„Zato pozivam ministra finansija da prije nego što da konačan sud o uspjesnoti citavoga aranzmana Crnogorsku javnost upozna sa svim elementima te hedžim transakcije, što će reći da javnost je u obavezi da zna na koji rok se transakcija odnosi koji devizni kurs koji je primijenjen za realizaciju iste i da ćemo tek tad imati priliku da kazemo da li je aražman uspješan ili ne“, poručio je poslanik SD-a.

Šehović podsjeća da je u mandatu ove Vlade broj nezaposlenih povećan za oko 9.000, te da je cijena osnovnih zivotnih namirnica porasla preko 40 odsto.

Portal Analitika