Politika

Poslanici DEMOS-a uputili inicijativu

SDT i premijer da ispitaju sumnjiv posao na Možuri

Poslanici DEMOS-a Miodrag Lekić i Neđeljko Rudović, uputili su inicijativu prema Specijalnom državnom tužilaštvu i premijeru Dušku Markoviću, kojom traže detaljne informacije vezane za aferu "Možura".

SDT i premijer da ispitaju sumnjiv posao na Možuri Foto: PA/Arhiva
Izvor

Kako su istakli na konferenciji za novinare, imajući u vidu da su se poslom postavljanja vjetroelektrana na Možuri, bavile evropske institucije i mediji, postoje ozbiljne indicije o povezanosti djelova crnogorske vlasti sa akterima pomenute afere sa Malte.

Ovim se, kako kažu, već uveliko bave malteški istražni organi i Europol, a povodom ovog slučaja oglasila se i grupa poslanika Evropskog parlamenta.

Dvojica poslanika DEMOS-a insistiraju na javnom odgovoru nadležnih institucija, očekujući da se neće dogoditi dominantni scenario odugovlačenja, sa ciljem da nove afere zatrpavaju stare.

- Put za izlazak iz duboke krize crnogorskog duštva jeste primarno izgrađivanje pravne države. A povodom i ovog slučaja na Malti iznova se postavlja pitanje da li ima neke afere u regionu ili šire da nema svoje krake prema Crnoj Gori - zapitao se Lekić.

Rudović je upozorio da bi šteta po crnogorski budžet koja može nastati zbog ove afere mogla biti i veća od one nastale u aferama "Telekom", "A2A" i drugim.

On je podsjetio da se "država Crna Gora obavezala da će vlasnici vjetroelektrane na Možuri tokom dvanaest godina inkasirati 115 miliona eura".

Poslanici DEMOS-a su u inicijativi upućenoj premijeru zatražili, između ostalog, dokumentaciju u vezi projekta gradnje vjetroelektrana Možura, informaciju o konačnim vlasnicima - fizičkim licima svih umiješanih firmi, kao i zapisnike sa sastanaka predstavnika državnih institucija i predstavnika firmi i povezanih lica uključenih u projekat.

Tražili su i imovinske podatke državnih funkcionera koji su u bilo kojoj fazi učestvovali ili odlučivali o ovom projeku, uz sve transakcije sa njihovih računa, članova njihovih porodica i povezanih lica.

Lekić i Rudović predočili su premijeru da bi pružanje informacija na uvid javnosti omogućilo bolju zaštitu državnih interesa, posebno imajući u vidu činjenicu da postoje snažne indicije da je ovim poslom oštećen budžet Crne Gore.

Od glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića tražili su informacije dokle je stigla istraga tužilaštva u slučaju Možura.

- SDT je u julu 2017. godine preuzelo iz Osnovnog suda u Podgorici dokumentaciju i spise predmeta po tužbi Budvanina Vladimira Popovića i Španca Carles Collu Paloua protiv firmi BWP Montenegro, BWP Europe Consulting S.L. i Fersa Energias Renovables, povezanih sa gradnjom vjetroelektrana na Možuri. Dokumentacija i spisi su četiri mjeseci kasnije vraćeni Osnovnom sudu, ali nijesu poznati rezultati istrage tužilašta iako se, prema pisanju medija, u dokumentima i prepiskama koje su dio spisa, pominje moguća korupcija najviših državnih funkcionera. Poznato Vam je da je na Malti pokrenuta istraga u vezi korupcije na najvišem nivou u projektu gradnje vjetroparka Možura. Ovom aferom, koju pažljivo prati i evropska javnost, potencijalno se dodatno kompromituje država Crna Gora. Tužilaštvo Malte, članice EU, za ubistvo nezavisne istraživačke novinarke Dafne Karuane Galicije optužilo je biznismena uključenog u ovoj projekat Jorgena Feneka, navodeći njenu istragu u ovom slučaju kao razlog ubistva. Nadamo se da ste svjesni koliko je važno da SDT učini svoj dio posla u ovom slučaju, jer postoje snažne indicije da je i budžet naše zemlje značajno oštećen ovim poslom - ističu u pismu upućenom Katniću.

Portal Analitika