Svijet

SB:Podrška dijalogu

Izvor

 

Na sjednici Savjeta bezbjednosti UN na kojoj je šef Unmika predstavio tromjesečni izvještaj o situaciji na Kosovu, ambasadori su podržali ulogu Unmika u smirivanju tenzija, izrazili zabrinutost zbog nasilja na sjeveru Kosova i podržali napore u rješavanju problema nestalih, kao i zaštiti srpskog kulturnog nasljeđa.

Ambasadori zemalja koje su priznale Kosovo ocijenili su da je mišljenjem Međunarodnog suda pravde o legalnosti nezavisnosti Kosova okončan spor o tom pitanju i založili se za tehničke pregovore Beograda i Prištine koji ne bi zadirali u status Kosova.

Ruski ambasador Vitalij Čurkin, koji je i predsjedavao sjednicom, istako je da Rusija nije promijenila mišljenje poslije odluke MSP-a i da poštuje teritorijalni integritet Srbije.

Ruski predstavnik je rekao da je potrebno potpuno poštovati rezoluciju 1244 kao pravni osnov za rješenje pitanja Kosova i da Rusija podržava rad Unmika koji je vodeća međunarodna institucija na Kosovu.

Američka ambasadorka Rozmari Dikarlo je rekla da je mišljenje MSP-a "odlučno potvrdilo" stav SAD i drugih zemalja da proglašenje nezavisnost Kosova nije protivno međunarodnom pravu i pozvala druge zemlje da priznaju nezavisnost Kosova.

Ona je ocijenila da je Kosovo napredovalo u kosolidovanju demokratije i institucija u polju decentralizacije, unaprjeđenju kapaciteta policije i napretku raseljenih.

Napredak u stabilnosti je ometen nasiljem, rekla je Dikarlo i osudila prijetnje predstavnicima kosovskih institucija u Mitrovici, kao i Srbima koji sarađuju s Prištinom.

Predstavnik Francuske Nikola de Rivijer rekao je da je politička i bezbjednosna situacija na Kosovu u cjelini stabilna uprkos, kako je rekao, "tragičnim incidentima koji su izolovani slučaj".

Britanski ambasador Filip Parham rekao je da je Kosovo jedinstven slučaj uslovljen konkretnim činjenicama.

Mišljenjem MSP-a je okončana debata o statusu Kosova, rekao je Parham i dodao da nije moguće vratiti se pregovorima o statusu Kosova ili granica, jer bi se time Srbija sukobila sa zemljama koje su priznale Kosovo, a podstakla bi se i nestabilnost u regionu.

Parham je izrazio nadu da će Srbija prihvatiti poziv EU da uđe u konstruktivan dijalog i zažalio što se Beograd nije duže konsultovao s EU oko predloga nove rezolucije.

Kineski ambasador Li Baodong je rekao da je Peking oduvijek smatrao da poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta predstavlja osnovu međunarodnog prava.

On je rekao da Kina smatra da je potrebno da se obje strane upuste u dijalog i pronađu rješenja i dodao da jednostrani potezi ne mogu doprinijeti smiriti situacije.

Li je rekao i da mišljenja MSP-a nije prepreka da Beograd i Priština vode dijalog radi rješavanja spora.

Ambasadori Ugande i Gabona su rekli da te zemlje nijesu promijenile stav poslije odluke MSP-a.

Brazilska ambasadorka Rehina Kordeira Danlop je rekla da je Brazil i poslije odluke MSP-a mišljenja da je rezolucija 1244 osnova za pronalaženje rješenja problema na Kosovu.

Portal Analitika