Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Savić: Priča o državnim simbolima pravljenje uvoda ili za kampanju ili za nakane promjene Ustava; Mugoša: Nezrelost i loše namjere

„Crnoj Gori treba pomirenje u smislu da se pomirimo s onim što je naš cilj"

Savić: Priča o državnim simbolima pravljenje uvoda ili za kampanju ili za nakane promjene Ustava; Mugoša: Nezrelost i loše namjere

Riječ pomirenje dugo će se rabiti u kontekstu koji će nametati Evropa sad, a slika iz noći kad su slavili pobjedu na izborima govori potpuno suprotno, kazao je politički analitičar Marko Savić, gostujući na Twitter Space-u na kojem se govorili o izjavama pojedinih političara o državnim simbolima.

Savić: Priča o državnim simbolima pravljenje uvoda ili za kampanju ili za nakane promjene Ustava; Mugoša: Nezrelost i loše namjere Foto: Gradski/PA
Autor
JVAutorka
Portal AnalitikaIzvor

„Crnoj Gori treba pomirenje u smislu da se pomirimo s onim što je naš cilj, odnosno da u potpunosti budemo pomireni s onima što su vrijednosti. Okupljanje oko nečega što je vrijednost svih nas je ono što bi suštinski značilo pomirenje“, navodi Savić.

Prema njegovim riječima, kad o političkim akterima govorimo, oni žele da se mirimo onako kako oni misle da treba, odnosno nameću stav da je pomirenje ono što oni nude.

„Kod PES vidimo da partijski vezivni faktor ne funkcioniše, jer oni koje nazivaju istaknutim funkcionerima uvode građane u konfuziju. Sve što govore Dragaš i Milović u suprotnosti je s onim što, makar javno ili floskulama, govori Milatović“, napominje Savić.

Ali ne treba, ističe, da se začudimo ako nakon parlamentarnih izbora novi ministar pravde bude upravo Milović.

„Građanski otpor da izvrši pritisak“

„Pominjanje državnih simbola, ako je orkestrirano, onda je zapravo pravljenje uvoda ili za kampanju ili za nakane tog političkog subjekta onda kad dođu do onoga što žele – dvotrećinske većine“, smatra Savić.

Poznato je, dodaje, da je za usvajanje izmjena Ustava potrebna dvotrećinska većina u Parlamentu.

„Ako građanski otpor bude izvršio pritisak, zajedno s organizacijama civilnog društva, vjerujem da će se od toga odustati, ali se vjerovatno neće odustati od modifikacije zakona o državljanstvu, pa će tako u Crnoj Gori broj birača uskoro biti izjednačen s brojem stanovnika“, objašnjava Savić.

„Reforma potrebna svima“

Reforma je, prema njegovim riječima, potrebna DPS-u ali i velikom dijelu partija iz oba bloka.

„Živimo i sa svjetonazorima DF-a i svih njegovih konstituenata, ali i SDP-om, SD-om, Urom. Treba da insistiramo da partije počnu da slušaju građane, da se spušte na nivo terena. Apsolutno otuđenje od izbornog tijela upravo je bio kamen spoticanja DPS-u“, smatra Savić.

Mugoša: Dvotrećinska većina potrebna za dvije krupne stvari

Izjave koje su došle od pojedinih političara o dvotrećinskoj većini u parlamentu, prema riječima poslanika SD-a Borisa Mugoše, neozbiljne su i opasne.

„To govori o nezrelosti i lošim namjerama, jer priželjkivati da vlast osvoji dvije trećine znači rušiti ono što je princip demokratije – dogovor opozicije i pozicije“, kaže Mugoša.

Kako dodaje, te dvije trećine nijesu potrebne za reformu pravosuđa, iako se pojedini političari iz aktuelne vladajuće većine pozivaju upravo na to.

„Dvotrećinska većina potrebna je za dvije krupne stvari: izmjena izbornog zakonodavstva i promjena Ustava. Tu svi zaboravljamo da je za članove koji se odnose na promjenu državnih simbola potrebne dvije trećine u Parlamentu, ali i referendum na kojem je potrebno da za to glasaju tri petine birača, što je gotovo nemoguće izvesti“, objašnjava Mugoša.

Jedan od načina promjene Ustava, napominje, je i donošenje novog Ustava za koji su potrebne dvije trećine.

„To je nešto o čemu rijetko ko priča, a veoma je važno“, ističe Mugoša.

„Slavlje pobjede druge države nije pomirenje“

Prema njegovim riječima, izmjene Zakona o državljanstvu umnogome bi mogle da utiču na političku situaciju u zemlji, u smislu izbora.

Govoreći o pomirenju, Mugoša ističe da pomirenje ne može biti slavlje pobjede simbolima druge države.

„Nijesam pristalica da se sve svodi na mahanje ovim ili onim zastavama, ali isto tako nijesam pristalica da se sve u Crnoj Gori relativizuje, jer to nije način da kažete svoj jasan stav o nečemu. Čim krenete neke stvari da relativizujete to je zbog straha da kažete jasan stav“, zaključuje Mugoša.

Portal Analitika