Kako se navodi u saopštenju iz Ministarstva kulture, na sastanku su definisani glavni ciljevi, rokovi i nosioci aktivnosti do kraja izrade Nominacionog dosijea. Predviđeno je da do početka naredne godine Nominacioni dosije bude predat u UNESCO na razmatranje, a u međuvremenu će nadležne institucije, uz smjernice i savjete eksperata UNESCO, „intenzivno i koordinirano raditi na ispunjavanju svih uslova potrebnih za kvalitetnu izradu Nominacionog dosijea, kako bi crnogorska Prijestonica i na mapi svjetske kulturne baštine dobila mjesto kakvo zaslužuje“.
Iz Ministarstva kulture u ovom saopštenju takođe podsjećaju da je izrada Nominacionog dosijea za upis Cetinja na UNESCO listu svjetske baštine, dio je programa „Cetinje – grad kulture 2010-2013“, koji je uradilo to ministarstvo, a Vlada Crne Gore usvojila 2009. godine.
- Nominacioni dosije se oslanja na ranije usvojeni Menaždment plan Istorijskog jezgra Cetinja, strateški planski dokument, kojim su definisane smjernice održivog razvoja i zaštite crnogorske prijestonice – dodaje se u saopštenju.
UNESCO je nedavno usvojio listu potencijalnih dobara iz Crne Gore, na kojoj se nalaze Istorijsko jezgro Cetinja, Stari grad Bar, Duklja i Nacionalni park „Biogradska gora“.