Svijet

Nova etapa kinesko-francuskih odnosa

Sastanak u Parizu: Što su sve dogovorili Si i Makron

Kineski predsjednik Si Đinping rekao je danas u Parizu da su Kina i Francuska započele novu etapu kinesko-francuskih odnosa za narednih 60 godina.

Sastanak u Parizu: Što su sve dogovorili Si i Makron Foto: Ludovic Marin/AP
Portal AnalitikaIzvor

Kineski lider je tokom konferencija za novinare nakon sastanka u Jelisejskoj palati sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom, potvrdio da će dvije zemlje poboljšati saradnju u poljoprivredi, prehrambenoj industriji, finansijama i drugim oblastima i promovisati zajednička razvojna istraživanja i inovacije u vazduhoplovstvu, civilnoj nuklearnoj energiji, zelenoj energiji, biomedicini i vještačkoj inteligenciji.

Prema njegovim riječima dvije zemlje će produbiti saradnju na polju klimatskih promjena i biodiverziteta, ali i ojačati dijalog o globalnom upravljanju vještačkom inteligencijom i reformi međunarodnog finansijskog sistema, prenio je Kineski međunarodni radio (CRI).

Povodom kinesko-francuske godine kulturnog turizma, Si je rekao da će dvije zemlje nastaviti da promovišu razvoj saradnje u oblasti obrazovanja, sporta, filma i televizije, kao i saradnju među mladima.

„Kina se raduje tome što će Francuska da bude domaćin Olimpijskih igara u Parizu i poziva francuske prijatelje da posjete Kinu. Kina je odlučila da produži režim bezviznog režima za građane Francuske i drugih 11 zemalja koji će doći u Kinu na kratak vremenski period do kraja 2025. godine“, rekao je kineski lider.

Si je istakao da je svijet u ovom trenutku u fazi previranja i Kina je kao stalna članica Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija i odgovorna zemlja, spremna da sarađuje sa Francuskom na obezbjeđivanju globalnog prekida vatre tokom Olimpijskih igara u Parizu.

Istakao je da tragedija izraelsko-palestinskog sukoba, koja i dalje traje, predstavlja ispit ljudske savjesti, pa stoga međunarodna zajednica mora nešto da uradi po tom pitanju.

„Pozivamo na hitan, sveobuhvatan i održiv prekid vatre u Gazi. Podržavamo ideju da Palestina postane punopravna članica Ujedinjenih nacija“, poručio je kineski predsjednik i ukazao da je neophodno da se prihvati rješenje o uspostavljanju dvije države kako bi se postigao trajni mir na Bliskom istoku.

Govoreći o sukobu u Ukrajini, Si je podsjetio da Kina nije ni uzrok krize ni njen učesnik, ali da je igrala aktivnu ulogu u postizanju mira.

„Istorija je više puta dokazala da se svaki spor može riješiti samo pregovorima. Pozivamo sve strane da ponovo uspostave kontakt i dijalog i postepeno izgrade međusobno povjerenje. Podržavamo blagovremeno sazivanje međunarodne mirovne konferencije, koju će podržati ruska i ukrajinska strana, uz iskrenu diskusiju o svim mirovnim opcijama“, rekao je kineski lider.

Si Đinping je podsjetio da se ove godine obilježava 75 godina od osnivanja Narodne Republike Kine i poručio da je Kina je spremna da sarađuje sa zemljama širom svijeta, uključujući Francusku, kako bi razvila odnose prijateljstva i saradnje na osnovu međusobnog poštovanja.

Portal Analitika