Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Šaša: Milatović vidi Kosovo kao teret koji proizilazi iz međunarodne obaveze, umjesto kao ispravnu političku odluku

„Ništa nije bilo antizapadno, ali sve je bilo više prosrpski i proruski“

Šaša: Milatović vidi Kosovo kao teret koji proizilazi iz međunarodne obaveze, umjesto kao ispravnu političku odluku

Upravo sam gledao intervju sa novoizabranim predsjednikom Crne Gore gospodinom Milatovićem. Ništa što je rekao o Kosovu, Srebrenici i Ukrajini nije bilo jasno političko pozicioniranje, naveo je na Twitteru Demuš Šaša, izvršni direktor Instituta za evropske politike Kosova (EPIK).

Šaša: Milatović vidi Kosovo kao teret koji proizilazi iz međunarodne obaveze, umjesto kao ispravnu političku odluku Foto: UGC
Portal AnalitikaIzvor

„Umjesto da sve kritike pošalje u krevet i da svoj politički stav nepogrešivo iznese jasno, odlučio je da izbjegne i generalizuje. Doduše ništa nije bilo antizapadno, ali što je najvažnije sve je bilo više prosrpski i proruski“, smatra Šaša.

Kod pitanja o Kosovu, navodi Šaša, Milatović je bio toliko nejasan, što je novinara primoralo da mu četiri puta postavi isto pitanje. 

„U početku je pokušao da se sakrije iza političkog sporazuma iz 2020. u kojem se koalicija koja ga podržava složila da se „sve međunarodne obaveze moraju poštovati”. Dakle, on u izvjesnom smislu vidi Kosovo kao teret koji proizilazi iz „međunarodne obaveze“, umjesto kao ispravnu političku odluku“, ističe Šaša.

Zatim, dodaje, kada ga je novinar pritisnuo da eksplicitno iznese stav o Kosovu, podvukao je važnost „normalizacije odnosa” između „Beograda i Prištine”. 

„I na kraju, kada je novinar vidio da to nikuda ne vodi, postavio mu je najminimalističkije moguće pitanje: „Da li je kosovska državnost činjenica? Ne osporavate ovu činjenicu?" On odgovara: „Tako je“. Njegovo uopštavanje i odbijanje da bude jasan u vezi sa Kosovom bili su u oštroj suprotnosti sa njegovim detaljnim i konkretnim stavom o „zajedničkom istorijskom i prijateljskom odnosu“ sa Srbijom i o tome kako te odnose treba podići na „najviši mogući nivo““, kaže Šaša.

Šaša dalje primjeću da se Milatović, kad govori o Srebrenici, poziva na odluku MSP-a i rezoluciju crnogorskog parlamenta, ali nikada ne iznosi svoj stav po tom pitanju.

„Štoviše, on još više zamućuje i zamagljuje ovo pitanje spajajući različite istorijske zločine, na taj način relativizirajući genocid u Srebrenici. On govori o „regionalnoj” odgovornosti, a ne o srpskoj“, ističe Šaša.

Prema njegovim riječima, kada ga novinar suoči sa rastućim anti-NATO sentimentom tokom mandata vladajuće koalicije, on izbjegava pitanje i ne preuzima odgovornost za to.

O ruskoj agresiji na Ukrajinu, dodaje Šaša, on samo sumira stav Crne Gore u osudi agresije, ali bitno dodaje da „rat treba prekinuti što je prije moguće“, bez dodavanja jasnih uslova za povlačenje Rusije iz Ukrajine.

„Na kraju zaključuje da se „prvo mora misliti na interese i dobrobit crnogorskog naroda“. Ovo je najproruskija pozicija koju možete imati, a da pritom ostajete prozapadna. Šta da napravimo od svega ovoga? Pa prije svega ovo je galaksijama daleko od Đukanovićeve pozicije po svim ovim pitanjima“, ističe Šaša.

Drugo, dodaje Šaša, uskoro su izbori u Crnoj Gori. Moglo bi se, prema njegovim riječima, pretpostaviti da se ovdje radi o tome da Milatović ide linijom koja će mu donijeti najviše glasova. 

„Ovo može biti dobro sa strane političkog oportunizma, ali loše sa strane državotvornosti. Konačno, iz onoga što smo čuli zaista ništa nije bilo antizapadno, ali što je još važnije, sve je bilo više prosrpsko i prorusko. Ako samo malo. To će im za sada biti dovoljno.“, zaključuje Šaša.

Portal Analitika