Svijet

Samit EU o energetskoj krizi i ratu u Ukrajini: Moramo djelovati hitno

Čelnici država članica Evropske unije okupiće se u četvrtak i petak u Briselu na redovnom jesenjem samitu na kojem će glavna tema biti energija i rat u Ukrajini.

Samit EU o energetskoj krizi i ratu u Ukrajini: Moramo djelovati hitno Foto: OLIVIER HOSLET / POOL / AFP
AJBIzvor

“Centralna tačka našeg dnevnog reda je energetska kriza, na koju moramo djelovati s najvećom hitnošću. Konkretno, moramo imperativno intenzivirati naša tri pravca djelovanja: smanjenje potražnje, bezbjednost snabdijevanja i obuzdavanje cijena”, istakao je predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel u pozivnom pismu šefovima država ili vlada.

Čelnici će takođe razgovarati o ekonomskim i vanjskopolitičkim pitanjima.

Podloga za raspravu o rješavanju energetske krize, kako navodi Hina, biće prijedlog paketa mjera koja je u utorak predstavila Evropska komisija.

Komisija je predložila paket mjera koje predviđaju zajedničku kupovinu plina, uvođenje mehanizma za ograničavanje cijena na berzi plina, nove mjere za transparentnu upotrebu infrastrukture i solidarnost među državama članicama, uz kontinuirane napore za smanjenje potražnje za plinom.

Jedno od najspornijih pitanja jeste kako ograničiti cijene plina, oko čega postoje razne ideje i različiti pogledi među državama članicama. Hrvatska je u grupi od 15 zemalja koje se zauzimaju za uvođenje ograničenja na veleprodajne cijene plina bez obzira na to od kuda se uvozi. Tom prijedlogu nije sklono nekoliko država, među kojima su Njemačka i Holandija, uz objašnjenje da bi to moglo dovesti do poremećaja na tržištu plina i potaknuti proizvođače plina da ga prodaju na drugim tržištima izvan Evrope.

Ruska agresija na Ukrajinu

Rusija je posljednjih dana počela da napada civilnu infrastrukturu u Ukrajini, lišavajući ljude struje i grijanja, što je predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen nazvala zločinom i čistim terorizmom.

Čelnici EU-a raspravljaće o daljoj pomoći Ukrajini kako bi se što bolje pripremila za zimu te o nastavku pomoći na srednji i duži rok.

U svjetlu nedavne sabotaže na plinovodima Sjeverni tok 1 i 2 čelnici će razgovarati o jačanju saradnje na zaštiti kritične infrastrukture.

Na području vanjske politike, čelnici će razgovarati o odnosima s Kinom te s Iranom, koji je posljedjih dana došao u centar pozornosti zbog dronova kojima Rusija napada ukrajinske gradove. U tijelima EU-a radi se na sankcijama protiv iranskih dužnosnika zbog prodaje dronova Rusiji.

Portal Analitika