Udruženje je povodom tog, kako su saopštili, novog slučaja diskriminacije, uputilo pismo ministrima ljudskih i manjinskih prava, i rada i socijalnog staranja, Ferhatu Dinoši i Suadu Numanoviću i zaštitniku ljudskih prava Šućku Bakoviću. Samardžić je prije više od mjesec udaljen iz restorana kompanije Carine, nakon čega mu se vlasnik Čedo Popović izvinio i poručio da se slični problemi ubuduće neće dešavati.
Iz Udruženja su pozvali Dinošu, Numanovića i Bakovića da u što kraćem roku pokrenu postupke, »shodno nadležnostima institucija koje predstavljaju«. »Porodica Samardžić je zauzela mjesto u samom dnu terase, koja je dio restorana Pod pločom, a pas je bio smješten u samom uglu i mirno je ležao ispod stola. Prije nego što je stigla veoma neljubazna konobarica i resko im saopštila da moraju napustiti restoran zajedno sa psom vodičem, drugi gosti restorana su im prilazili i milovali psa«, kaže se u saopštenju Udruženja. Samardžić se, kako se navodi, pozvao na prava koja mu pripadaju po osnovu pozitivnih propisa i zamolio da pozovu šefa, jer se, dodaje se, nadao da će on mnogo bolje shvatiti da bi takvim postupkom mogli snositi brojne posljedice zbog diskriminacije i uskraćivanja prava.
»Na žalost, vlasnik restorana, Pavićević bio je još neprijatniji i otvoreno je demonstrirao osionost, rekavši Andriji i njegovoj porodici da se mogu žaliti kome god hoće, te da je on imao puno primjedbi do sada i da mu niko nije mogao ništa. Dodao je još da taj zakon, na koji se poziva Samardžić, ne postoji, kao i da njega ne obavezuje ništa da im omogući dalje zadržavanje u njegovom restoranu«, saopšteno je iz Udruženja.