Društvo

"Poražavajuće da diskriminaciju nalazimo i u komentarima obrazovanih ljudi"

Šaljaj: Porastom nacionalizma od 2020, ni Romi se ne osjećaju bezbjedno

Nekoliko slučajeva diskriminacije prema romskom narodu nalazi se pred tužilaštvom, kazao je predsjednik Romskog savjeta Mensur Šaljaj i dodao da se nada da će optuženi biti adekvatno kažnjeni. Šaljaj ističe da se i dalje nada da će Romi dobiti svog predstavnika u parlamentu, ali ne vidi da će se to u skorije vrijeme i ostvariti.

Šaljaj: Porastom nacionalizma od 2020, ni Romi se ne osjećaju bezbjedno Foto: RTCG
RTCGIzvor

Pojedini slučajevi diskriminacije Roma su pred Tužilaštvom i Šaljaj se nada da će osobe koje su optužene za to djelo biti kažnjene.

"Ima i prikrivene diskriminacije. Donekle i društvene mreže utiču na diskriminaciju. Zaista je poražavajuće da diskriminaciju nađemo i u komentarima obrazovanih ljudi. Ja mislim da oni u svim tim komentarima ne misle tako, ali eto napišu", kaže Šaljaj.

Naglašava da je kroz Strategiju Roma i Egipćana u planu da se diskriminacija i govor mržnje itekako kažnjava.

"Sama činjenica da od 2020. godine s porastom nacionalizma, ni naš narod se ne osjeća bezbjedno", kazao je on.

On je objasnio da nije učestvovao u Romskom parlamentu koji je organizovan prvi put u Skupštini Crne Gore, jer se, kako je kazao, o Romima priča samo tokom nedjelje Roma i 8. aprila.

"Zaista smatram da imamo sasvim dovoljno problema i vremena da ih rješavamo i drugim danima u godini. I tako iz godine u godinu problemi ostaju isti ili su veći, a institucije samo rade na tome za značajnije datume", kazao je Šaljaj.

Šaljaj ističe da se i dalje nada da će Romi dobiti svog predstavnika u parlamentu, ali ne vidi da će se to u skorije vrijeme i ostvariti.

"Krajem 2021. godine poslali smo inicijativu prvu inicijativu Skupštini Crne Gore, nijesmo dobili odgovor. Kasnije je došla Danijela Đurović. Ponovili incijativu za smanjenje cenzusa za afirmativnu akciju za participaciju Roma sa 0,7 na 0,35. Nijesmo jedina zajednica koja to traži i kojoj bi trebalo to da se ispuni. Takođe i Hrvati imaju taj cenzus, ne znam zašto mi ne bismo imali. Nijesmo dobili odgovor i to je jedan od razloga zašto nijesam učestvovao u Romskom parlamentu", rekao je on.

Smatra da političkim partijama ne odgovara da se Romima ispuni taj zahtjev.

"Kada bi nam participacija bila 0,35, zaista bi uspjeli, kada bismo doveli brojnu dijasporu koje ima veoma mnogo u inostranstvu, da pređemo taj cenzus i da imamo jedan mandat. Problem je političarima u Crnoj Gori da taj jedan mandat odlučuje o tome ko će biti na vlasti", rekao je on.

Kada je riječ o obrazovanju Roma kazao je da su poslali inicijativu ministru da se napravi odjeljenje za Rome gdje bi bilo zapošljeno troje visokoobrazovanih Roma koji bi koordinisali kako sa studentima, tako i sa djecom.

"Smatram da ako imamo 12 visokoobrazovanih Roma, da je jedno ili dvojne zaposlenih govori o nezainteresovanosti naših institucija da se naši ljudi zaposle“, rekao je Šaljaj.

Dodao je da se nada da će izborom nove Vlade 11. juta doći i bolja saradnja sa Romima kako bi već naredne godine moći da se pohvale boljim položajem.

Portal Analitika