Svijet

SAD vratile Iraku 17.000 opljačkanih antičkih predmeta

Tokom i nakon invazije na Irak 2003. godine koju su predvodile Sjedinjene Države i Velika Britanija, ukradeno je hiljade antikviteta. Poslije skoro 20 godina SAD su vratile dio – uključujući i glinenu ploču sa odlomkom iz Epa o Gilgamešu.

Sanduci sa antikvitetima stigli u Irak Foto: EPA
Sanduci sa antikvitetima stigli u Irak
EPAIzvor

Krajem julaamerička vlada je potvrdila da će više od 17.000 arheoloških predmeta biti vraćeno u Irak. Nakon toga, sve je išlo brzo: Opljačkano istorijsko blago iz vremena Sumera, staro otprilike 4.000 godina, vraćeno je već sjutradan – avionom iračkog premijera Mustafe al-Kadimija, koji je bio na razgovorima kod predsjednika Džozefa Bajdena.

Irački ministar kulture Hasan Nazim rekao je da se radi o „najvećem povratku antičkih predmeta“ u istoriji Iraka i da je to rezultat višemesječnog rada iračkih vlasti i iračke ambasade u Vašingtonu.

Šef iračkog Instituta za očuvanje antičkih predmeta i istorije, Abdula Koršid Kader je oduševljen. Velika Britanija je 2018. Iraku vratila neke opljačkane antičke predmete, a sad i SAD. On se takođe nada da će ostatak svijeta učestvovati u pronalaženju i vraćanju izgubljenog, odnosno opljačkanog arheološkog blaga iz Iraka.

Kader je profesor na arheološkom fakultetu univerziteta Salah-al-Din u Erbilu i više od 20 godina vodeća ličnost u iračkoj arheologiji. On i njegove kolege intenzivno rade na postavljanju temelja za obnovu arheoloških objekata u Iraku oštećenih u godinama rata i drugih sukoba.

Nelegalna iskopavanja, krađe i organizovano krijumčarenje istorijskih predmeta stalni su problem u regionu – posebno u Iraku i Siriji. Trgovci na crnom tržištu, krijumčari i pripadnici tzv. Islamske države (IS) koriste haotičnu situaciju na Bliskom istoku za prodaju antikviteta u inostranstvu.

Portal Analitika