Region

SAD: Sporazum Srbije sa Rusijom u suprotnosti sa sastancima s Vučićem u UN

SAD smatraju da nijedna zemlja ne bi trebalo da proširuje saradnju sa Rusijom dok ona nastavlja svoju agresiju na Ukrajinu, saopštio je američki Stejt department povodom odluke Ministarstva spoljnih poslova Srbije da sa ruskim ministarstvom potpiše plan konsultacija za naredne dvije godine.

SAD: Sporazum Srbije sa Rusijom u suprotnosti sa sastancima s Vučićem u UN Foto: Independent Balkan News Agency
FoNet/Glas AmerikeIzvor

Dokument su prošle nedjelje, tokom Generalne skupštine UN u Njujorku potpisali srpski ministar spoljnih poslova Nikola Selaković i ruski šef diplomatije Sergej Lavrov.

Selaković je kazao da je u pitanju tehnički dokumentkoji se potpisuje od 1996. godine i da sadrži navode u vezi sa Kosovom i spoljnom politikom, a da u njemu nema elemenata bezbjedonse politike.

Portparol Stejt departmenta je, u odgovoru na zahtjev Glasa Amerike za komentar, rekao sinoć da je „vijest o sporazumu iznenađujuća i u potpunoj suprotnosti s drugim konstruktivnim sastancima koji su vođeni sa zvaničnicima Srbije u Njujorku“.

U reagovanju nije precizirano o kojim sastancima je riječ. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u Njujorku je, između ostalih, razgovarao sa savjetnikom za nacionalnu bezbjednost Bijele kuće Džejkom Salivenom i podsekretarkom za politička pitanja Viktorijom Nuland.

„Dalje svrstavanje uz Rusiju je korak u pogrešnom smeru i u suprotnosti je sa izraženim evropskim aspiracijama Srbije… Srbija bi trebalo da ubrza korake da napreduje na evropskom putu, uključujući diversifikaciju energetskih izvora da bi smanjila energetsku zavisnost od Rusije i usklađivanje spoljne i bezbednosne politike sa Evropskom unijom“, naglasio je neimenovni portparol Stejt departmenta.

Iz Stejt departmenta je poručeno da SAD „nastavljaju da snažno podržavaju cilj Srbije da postane članica EU“.

„Jasno je da Rusija ne podržava pristupanje zemalja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji i samo pokušava da izazove podele u regionu. Budućnost Zapadnog Balkana je nedvosmisleno u EU; proširenje promoviše dugoročni mir, stabilnost i prosperitet širom regiona“, zaključuje se u reagovanju.

Portal Analitika