Američki zvaničnik izjavio je u utorak da je ova obustava privremena i da se ne odnosi na kandidate kojima su intervjui već zakazani. Zvaničnik je govorio pod uslovom anonimnosti jer se radi o internom dokumentu administracije.
Prema depeši koju je potpisao državni sekretar Marko Rubio, a u koju je Associated Press imao uvid, Stejt department planira da izda smjernice o proširenoj provjeri društvenih mreža.
"Stupa na snagu odmah — u pripremi za proširenje obavezne provjere i nadzora društvenih mreža, konzularna odjeljenja ne bi trebalo da dodaju dodatne termine za intervjue za studentske ili vize za razmjenu dok se ne izdaju smjernice", navodi se u depeši.
Na pitanje o obustavi tokom brifinga u utorak, portparolka Stejt departmenta Tami Brus rekla je da SAD koriste sve dostupne resurse kako bi provjerili kandidate za vize.
"Nastavićemo da koristimo sve dostupne alate da bismo procijenili ko dolazi u ovu zemlju, bilo da su studenti ili ne", izjavila je Brus.
Ovaj potez, o kojem je prvi izvijestio Politico, predstavlja najnoviji korak administracije Donalda Trampa u pooštravanju pristupa međunarodnim studentima.
Prošle nedjelje, Trampova administracija ukinula je ovlašćenje Univerzitetu Harvard da upisuje međunarodne studente, izbacivši ga iz programa koji školama omogućava da sponzorišu strane studente za vize. Taj potez je brzo osporen pred sudom i trenutno je blokiran od strane saveznog sudije.
Ovog proljeća administracija je takođe ukinula pravni status hiljadama međunarodnih studenata koji su već boravili u SAD, zbog čega su neki napustili zemlju iz straha od deportacije. Nakon što su brojni studenti uspješno podnijeli pravne žalbe, administracija je saopštila da vraća njihov pravni status. Ipak, istovremeno su prošireni i razlozi zbog kojih bi ubuduće strani studenti mogli izgubiti taj status.
Prethodna administracija predsjednika Donalda Trampa pojačala je nadzor nad svim aplikantima za vize, uvela je obavezne provjere naloga na društvenim mrežama. Ta politika ostala je na snazi i tokom mandata predsjednika Džoa Bajdena.
Duža pauza u zakazivanju studentskih viza mogla bi dovesti do kašnjenja koja bi poremetila planove studenata za upis na ljetnje i jesenje semestre, uključujući srednje škole i programe razmjene.
Pad u broju upisanih međunarodnih studenata mogao bi negativno uticati na budžete univerziteta. Kako bi nadoknadili smanjenja u federalnom finansiranju istraživanja, neki univerziteti su se okrenuli većem broju međunarodnih studenata, koji često plaćaju punu školarinu.