Komanda američke mornarice objavila je nekoliko fotografija na svom Fejsbuk nalogu na kojima se vidi kako se veliki komadi balona uvlače u čamac.
Prvi ostaci kineskog balona pronađeni su dan pošto ga je u subotu oborio američki ratni avion iznad Atlantskog okeana u blizini Mirtl Biča u Južnoj Karolini.
Prema navodima Mornarice, ostaci balona rasuti su na području obima od jedanaest kilometara.
Američki zvaničnici su rekli da je balon bio visok oko 60 metara, a da je donji dio po veličini uporediv sa manjim putničkim avionima i da je težak više od hiljadu kilograma.
Kako prenosi BBC, stručnjaci kažu da bi proučavanjem ostataka balona SAD mogle da steknu dragocjen uvid u kinesku tehnologiju i tehnike vazdušnog nadzora, što bi im omogućilo da bolje razumiju za koje operacije je balon bio sposoban i kako prenosi informacije.
Peking i dalje tvrdi da je riječ o civilnom meteorološkom istraživačkom balonu koji je slučajno ušao u vazdušni prostor SAD.
SAD s druge strane tvrde da je balon bio špijunski, zbog čega je državni sekretar Entoni Blinken otkazao ranije planiranu posjetu Kini.
Blinken je akciju Kine nazvao neodgovornom i neprihvatljivom, a kinesko ministarstvo spoljnih poslova je u ponedjeljak upozorilo da bi obaranje balona ozbiljno narušilo odnose dvije zemlje.