Sjedinjene Američke Države izvele su dodatne napade na Iran, gađajući više lokacija, uključujući vojnu infrastrukturu za nadzor, saopštila je američka Centralna komanda.
“Snage Centralne komande pokrenule su napade kao direktan odgovor na kontinuiranu iransku agresiju protiv komercijalnih brodova”, navodi se u objavi Centralne komande na mreži X.
Dodaje se da je nakon američkih udara na Iran u petak, koji su uslijedili kao odgovor na iranski napad na brod "Ever Lavli", Teheranu pružena prilika da poštuje sporazum o prekidu vatre, ali da je to odbio kada su iranske snage u subotu ujutro lansirale dron koji je pogodio brod "Kiku".
U drugoj objavi navodi se da su borbeni avioni američke mornarice i ratnog vazduhoplovstva večeras izveli napade na deset iranskih vojnih ciljeva na više lokacija u i u blizini Ormuskog moreuza, kao odgovor na iranski napad dronom na tanker "Kiku".
IRGC: Napadnuto osam američkih vojnih objekata na Bliskom istoku
Iranski Korpus islamske revolucionarne garde (IRGC) saopštio je danas da je pokrenuo veliku operaciju raketnih i napada dronovima na osam američkih vojnih objekata na Bliskom istoku, kao, kako su naveli, "odlučan odgovor" na obnovljenu američku agresiju protiv te zemlje.
U saopštenju IRGC-a navodi se da su njihove mornaričke i vazduhoplovne snage tokom noći, između 2 i 3 sata po lokalnom vremenu, zajednički izvele operaciju protiv osam "ključnih američkih vojnih objekata", uključujući vazduhoplovnu bazu Ali el Salem u Kuvajtu i štab Pete flote Sjedinjenih Američkih Država u luci Salman u Bahreinu, prenosi iranska televizija Pres TV.
IRGC tvrdi da su objekti koji su bili meta napada uništeni.
Prema njihovim navodima, operacija je uslijedila nakon što su Sjedinjene Američke Države u subotu izvele napade na pet iranskih priobalnih uporišta, pod obrazloženjem da odgovaraju na sukob mornarice IRGC-a s brodom koji je ušao u Ormuski moreuz.
Iz IRGC-a navode da pomorski saobraćaj kroz Ormuski moreuz predstavlja odgovornost Irana, u skladu s memorandumom o razumijevanju koji je, kako tvrde, nedavno potpisan između Irana i SAD-a, uz posredovanje Pakistana.
U saopštenju se upozorava da će se ubuduće prema plovilima za koja se utvrdi da krše propise postupati strože nego ranije, kao i da će "svaka buduća agresija neprijatelja, bez obzira na izgovor, pa čak i ako, kao sinoć i večeras, bude usmjerena na ciljeve koji se smatraju manje važnim, biti dočekana žestokim odgovorom".
“Neprijatelj treba da shvati da kršenje primirja predstavlja kršenje klauzule 1 Islamabadskog sporazuma i da će rezultirati potpunom obustavom svih povezanih procesa”, navodi se u saopštenju IRGC-a.










