Prema njegovoj ideji, to bi potaknulo porast nataliteta jer bi današnja mlađa generacija, umjesto da se oslanja na državu u starosti, imala djecu koja bi se o njima brinula.
"Zašto ne bismo objavili da će za deset godina prestati naplata doprinosa u Socijalni fond i da građani, na primjer, rođeni 1995, uopšte neće dobijati državnu penziju? Već prikupljeni doprinosi iz njihovih plata bili bi im vraćeni. Neka onda sa svojih 30 godina odluče hoće li štedjeti ili imati djecu koja ih neće napustiti u starosti", napisao je Malofejev na Telegramu.
Jaroslav Nilov, predsjednik Odbora Državne dume za rad, socijalnu politiku i pitanja veterana, se usprotivio inicijativi.
Poručio je da parlament ne raspravlja o takvim prijedlozima i podsjetio da aktualni penzioni sistem već funkcioniše na principu solidarnosti – radnici danas uplaćuju doprinose iz kojih se isplaćuju sadašnje penzije.
"Imamo različite vrste penzija – osigurane, vojne, državne, socijalne. Smatram da je ideja o njihovom ukidanju jednostavno pogrešna", rekao je Nilov.
Usred rasprava, oglasio se i predsjednik Ustavnog odbora Savjeta Federacije Andrej Klišas, koji je podsjetio da je pravo na penziju zajamčeno Ustavom Rusije.