Svijet

Ruska sela u zoni nuklearne opasnosti

Izvor


Reporter Al Džezire Čarls Stratford posjetio je okrug Čeljabinsk i razgovarao s mještanima oboljelim zbog radijacije, čiji je nivo 50 puta veći od onoga koji je ocijenjen sigurnim za ljude.



"Između 1949. i 1951. godine blizu 70 miliona kubnih metara radioaktivnog otpada iz obližnje nuklearke Majak bačeno je u rijeku Teču", izvijestio je Stratford. "Većina obližnjih sela je iseljena, ali je raseljavanje stanovnika sela Muslimovo počelo tek 2006. godine."



Seljani nisu preseljeni daleko.



I dalje žive na ozračenom području, samo dva kilometra dalje od zagađene rijeke.



"Držeći Gajgerov brojač prilikom spuštanja na obalu, možete čuti kako postaje sve glasniji. Sve je brži, a cifra koju pokazuje sve je veća - ako ga držim iznad ogoljenog dijela zemlje, sada se približava broju 900", kazao je reporter Al Džazire.



"Grinpis kaže da je nivo radijacije ovdje 50 puta veći nego onaj koji se smatra sigurnim za ljude. Bilo bi vrlo opasno ostati na ovom mjestu duže od šest minuta."



Reporter je snimio i djevojčicu oboljelu od hronične radijacijske bolesti, njenu baku, koja tvrdi da je devetero njene djece oboljelo od neke bolesti usljed radijacije, te starca koji je, nakon preseljenja na ovo područje 1992. godine, obolio od raka želuca.



"Odvezli smo se do nuklearnog postrojenja Majak. Strancima je pristup zabranjen, ali naš vozač je znao kako da izbjegne kontrolne punktove, pa smo tajno snimili naše putovanje. Ovdje je napravljena prva sovjetska atomska bomba, a tu se sada prerađuje i nuklearni otpad", kazao je Stratford.



"Godine 2006. otkriveno je da je još nuklearnog otpada bačeno u rijeku između 2001. i 2004. godine."



Kako je izvijestio Stratford, ruske vlasti priznaju da hiljade ljudi i dalje žive na ozračenom području.



Vlada porodicama plaća približno četiri dolara odštete mjesečno, dok bolesni primaju 30 dolara mjesečno da pokriju medicinske troškove.

foto: welt.de

Portal Analitika