Region

Predlog upućen Savjetu bezbjednosti Ujednjenih nacija

Rusija i Kina predložile rezoluciju za ukidanje visokog predstavnika u BiH

Rusija i Kina predložile su rezoluciju Savjetu bezbjednosti Ujednjenih nacija kojom bi se ukinula ovlašćenja visokom predstavniku međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini, piše Vašington Post.

Ilustracija Foto: EPA-EFE
Ilustracija
Klix.baIzvor

U kratkom nacrtu rezolucije, koji je juče dobio AP, navodi se da ovlašćenja data visokom predstavniku na konferenciji o sprovođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma 1997. godine više nijesu potrebna s obzirom na napredak koji su postigle političke stranke u BiH.

Rezolucija podržava imenovanje visokog predstavnika Kristijana Šmita do 31. jula 2022. godine kad je po njoj predviđeno zatvaranjem Kancerlarije visokog predstavnika, navodi se dalje.

Ambasadori Upravnog odbora Savjeta za sprovođenje mira, međunarodnog tijela koje je vodilo mirovni proces u Bosni i Hercegovini, službeno su imenovali Šmita za sljedećeg visokog predstavnika 27. maja, podsjeća američki list. On bi trebalo da preuzme funkciju 1. augusta nakon odlaska Austrijanca Valentina Inzka, koji je bio na dužnosti 12 godina.

Vašington Post podsjeća kako se Rusija nije složila s imenovanjem Šmita i dugo je tražila ukidanje pozicije visokog predstavnika, ali i postavlja pitanje hoće li Savjet bezbjednosti UN-a, koje nije bilo uključeno u Dejtonski sporazum, imati moć da zatvori Kancelariju visokog predstavnika.

Kažu kako će Rusija i Kina gotovo sigurno se suočiti s protivljenjem SAD-a i evropskih članica.

Na posljednjem sastanku Savjeta bezbjednosti o BiH u maju, američka ambasadorka Linda Tomas-Grinfild naglasila je ključnu ulogu visokog predstavnika u praćenju i podršci civilnih aspekata Dejtonskog sporazuma.

"Bosna i Hercegovina mora ispuniti posebne kriterije koje je utvrdio Savjet za sporvođenje mira... kako bi izašla iz međunarodnog nadzora. Sada je vrijeme za ponovni fokus i djelovanje na ispunjavanju ove agende. To znači, prije svega, suzbijanje raširene korupcije koja prijeti vladavini zakona u Bosni i Hercegovini", rekla je.

Zamjenica britanske političke koordinatorke Alis Džejkoba nazvala je retoriku oko mirnog razlaza BiH, koju su promovisali bosanski Srbi, stvarnom prijetnjom miru i stabilnosti koja podriva Dejtonski sporazum.

"Kancelarija visokog predstavnika i njegova upotreba izvršnih ovlašćenja ako to situacija bude zahtijevala, i dalje imaju punu podršku Velike Britanije", rekla je.

Portal Analitika