RTCG je, nakon što je sa Vojičićem raskinula ugovor 29. jula prošle godine, ubrzo pred sudom pokrenula i postupak za poništenje tog ugovora o radu, kojim je, između ostalog, predviđeno da se Vojičiću, u slučaju da poslodavac raskine ugovor, mora isplatiti 12 bruto zarada. Vojičićeva neto plata, prema ugovoru, iznosila je 3.000 eura, što bi značilo da je RTCG u obavezi da mu isplati barem 36.000 eura, s obzirom na činjenicu da je ona ta strana koja je raskinula ugovor.
- Tužba RTCG kojom je traženo da se utvrdi ništavnost ugovora o radu generalnog direktora samo je nastavak nezakonitog postupanja, istog onakvog kakvo je bilo i prilikom razrješenja i otkaza Branku Vojičiću. Takvo ponašanje sud nije ozakonio, već je tužbu odbio kao nesnovanu. Očekujemo da će i u drugom postupku, koji se vodi po tužbi Vojičića za poništenje rješenja o razrješenju i otkazu ugovora o radu, sud utvrditi nezakonito postupanje RTCG – kazao je za Pobjedu Vojičićev pravni zastupnik, advokat Goran Rodić.
U presudi se navodi da "zaključeni ugovor o radu predstavlja zakon za strane koje su ga zaključile, s obzirom na to da su svojim potpisom na tom ugovoru dale saglasnost na njegovu sadržinu". Podsjeća se i da je Zakonom o radu propisano da se kolektivnim ugovorom i ugovorom o radu može utvrditi veći obim prava i povoljniji uslovi rada od prava i uslova predviđenih Zakonom o radu. Navodi se i da je ugovor između RTCG i Vojičića menadžerski, kojim je utvrđena zarada tuženog i eventualna otpremnina, mimo kriterijuma i koeficijenata utvrđenim aktima poslodavca, što Zakon o radu dozvoljava.
Sudija Mitrović ističe u presudi da je ugovor RTCG i Vojičića izraz njihovih slobodnih volja i "nije suprotan prinudnim propisima ili moralu društva", te samim tim proizvodi pravno dejstvo, odnosno prava i obaveze za ugovorne strane.
(Foto: yuforum.net)