Penzioneri sa najnižim primanjima u nezavidnom položaju

Rožaje: Preko 100 porodica traži pomoć da obezbijedi drva za ogrijev

U teškoj situaciji su porodice koje žive od socijalnih davanja, samohrani roditelji, te penzioneri sa najnižim primanjima i nijedna od njih nije u stanju da izdvoje, niti da stvore 70 eura da bi kupile barem metar drva, kaže Sead Kurtagić, predsjednik DD "Merhamet"

Rožaje: Preko 100 porodica traži pomoć da obezbijedi drva za ogrijev Foto: dan
DanIzvor

Na sjeveru Crne Gore zima je gotovo na pragu, a brojne porodice u Rožajama još uvijek nijesu osigurale drva za ogrijev kako bi najhladnije godišnje doba dočekale u toplim domovima. Riječ je o porodicama koje žive od socijalnih davanja, samohranim roditeljima, te penzionerima sa najnižim primanjima. U Dobrotvornom društvu (DD) "Merhamet" za "Dan" kažu da će mnoge od ovih porodica biti prinuđene da se smrzavaju ukoliko im neko ne pomogne.

"Nijedna od ovih porodica, kojih ima na stotine, ne mogu da izdvoje, niti da stvore 70 eura da bi kupile barem metar drva, iako bi svakoj porodici bilo potrebno najmanje osam metara ogrijevnog drveta. Mi smo ranije bili u prilici pa smo opskrbljivali po tridesetak porodica sa po nekoliko metara drva, jer se tada mogao kupiti metar za 45 eura, ali sada skupoća uzima danak. Ima dosta onih koji od nas traže da im pružimo pomoć, a mislim da ni država nije sposobna da pomogne svima kojima je ona potrebna", kaže Sead Kurtagić, predsjednik DD "Merhamet", ističući da su porodice slabijeg imovnog stanja do prije par godina svoje domove zagrijavale otpadom sa brenti, ali sada im je i ta mogućnost uskraćena jer sav otpad ide u pelet.

Kurtagić naglašava da u Merhametu muku muče da obezbijede po 55 obroka dnevno, koje unazad nekoliko godina pripremaju za samohrane majke i njihovu djecu.

"Interesovanje je veliko i bilo bi potrebno da obezbijedimo barem po 250 obroka dnevno, ali za to su potrebna velika sredstva. Nemamo nikakvu pomoć od Centra za socijalni rad, a Opština je ranije pomogla nešto. U Rožajama privrede nema, pa se sve svodi na dobrotvorce, humanitarce i donatore iz inostranstva kojih je sve manje, jer je kriza zavladala i tamo. Ranije je bilo dosta donacija iz inostranstva, a i privrednici su pomagali. Pomoć smo imali i od pekara i ćevapdžinica, a sada nam pomažu dva pekara i pojedinci koji to rade s vremena na vrijeme", pojašnjava Kurtagić.

Iz Kulturno-humanitarnog centra "Izvor" naglašavaju da je ekonomska situacija vrlo teška i da pogađa većinu porodica u Rožajama. Naglašavaju da su u tom pravcu pokrenuli akciju "Za tople domove naših sugrađana".

"Situacija je ove godine dodatno pogoršana rastom cijena osnovnih potrepština, pa smo kao i svake godine pokrenuli akciju za prikupljanje sredtava za kupovinu drva za ogrijev kako bismo obezbijedili porodice koje žive u teškoj ekonomskoj situaciji. Do sada smo prikupili nešto više od 3.000 eura i akcija je u toku. Za pomoć nam se obratilo više od 100 porodica, koje traže isključivo drva, ali teško da ćemo svima moći da izađemo u susret jer bi za to bila potrebna ogromna novčana sredstva. Prioritet su nam stare i bolesne osobe, te djeca bez jednog ili oba roditelja", kaže Mirsad T. Skenderović, predstvnik KHC "Izvor".

On ističe da svi koji žele i mogu da pomognu, sredstva mogu uplatiti i na žiro račun broj: 530-19352-60, kod NLB banke na ime Kulturno - humanitarni cetar "Izvor".

I iz Stranke pravde i pomirenja ističu da je situacija teška i naglašavaju "da država ne pokazuje brigu da li će stanovništvo uspjeti da prezimi".

"Svjedoci smo katastrofalnog stanja u koje je dovedeno stanovništvo, naročito na sjeveru. Kao da nije bilo dovoljno da pelet poskupi preko 100 posto u odnosu na prošlogodišnju cijenu, a sada ni po tim cijenama građani ne mogu da nabave taj energent. Država mora hitno da zabrani izvoz i ograniči cijenu peleta, jer je grejna sezona već počela u mnogim gradovima na sjeveru", saopštili su u SPP-u.

Penzioneri sa najnižim primanjima u nezavidnom položaju

Iz rožajskog Udruženja penzionera potvrđuju da najsiromašnija kategorija njihovog članstva svakodnevno traži pomoć koju ova organizacija ne može da im pruži.

"Svakodnevno nam dolaze članovi udruženja da traže da im pomognemo da obezbijede drva za ogrijev, ali mi za to nemamo nikakvih sredstava. Oni sami ne mogu da obezbijede ogrijevno drvo jer je cijena od 70 eura za metar drva previsoka za penzionerska primanja", ističu iz rožajskog Udruženja penzionera.


Portal Analitika