Politika

"Sistem verifikacije kandidatura nije dobar, potrebno je mijenjati Zakon o izboru odbornika i poslanika"

Rovčanin: Institucije ozbiljnije da se pozabave zloupotrebama

Sistem verifikacije kandidatura nije dobar, potrebno je mijenjati Zakon o izboru odbornika i poslanika, a dobra rješenja su već ponuđena donosiocima odluka. No, za to je potrebna politička volja da se sprovede izborna reforma, a te volje trenutno nema ni na jednoj strani političkog spektra – kazala je Pobjedi programska direktorka CDT Milica Kovačević

Rovčanin: Institucije ozbiljnije da se pozabave zloupotrebama Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Nakon što je počeo da radi sajt Državne izborne komisije putem kojeg građani mogu provjeriti da li se njihovi podaci nalaze u bazi potpisa podrške predsjedničkim kandidatima, desetine njih na društvenim mrežama objavilo je da su njihovi podaci zloupotrijebljeni i da nijesu dali potpis kandidatima koji se nalazi u bazi.

Jedna od njih je i novinarka portala Dnevno Violeta Rovčanin. Unošenjem matičnog i broja lične karte u aplikaciji Državne izborne komisije ona je saznala da su njeni podaci zloupotrijebljeni i iskorišćeni za davanje podrške predsjedničkom kandidatu, influenseru Jovanu Raduloviću. Objavila je i fotografiju koja to potvrđuje.

Rovčanin je Pobjedi kazala da je odlučila da provjeri jesu li njeni podaci zloupotrijebljeni nakon što je vidjela da građani na društvenim mrežama pišu da im se to dogodilo.

REVOLT

– Nakon što sam ukucala matični broj i broj lične karte, dočekalo me je iznenađenje. Iako nikome nijesam dala potpis, pisalo je da je podršku dobio kandidat Jovan Radulović. Malo je reći da sam izrevoltirana, jer je ovo klasična krađa podataka. Ukoliko su mi matični broj i broj lične karte zloupotrijebljeni sada i na ovaj način, pitanje je što mogu da očekujem sljedeće. Hoću li možda sjutra da vraćam i kredite koje nijesam podigla? Postavlja se, takođe, pitanje ko je ustupio moje podatke u cilju davanja potpisa predsjedničkim kandidatima – naglasila je Rovčanin.

Iako još uvijek nije prijavila falsifikovanje, ona će to uraditi.

– Ovakve stvari ne smiju da se tolerišu. Ne smijemo ćutati na svaku zloupotrebu i nepravdu u društvu. Danas ovo, a što sjutra? – poručila je sagovornica Pobjede.

Kazala nam je da će se obratiti Državnoj izbornoj komisiji i Tužilaštvu i da će insistirati da se proces dovede do kraja.

– Očekujem da državne institucije napokon počnu da rade svoj posao u interesu građana ove države i da se ozbiljnije pozabave ovim pitanjem, jer je očigledno da ja nijesam izolovani slučaj, već je još onih čiji su matični i brojevi lične karte zloupotrijebljeni. Smatram da o ovome ne smije i ne treba da se ćuti – kategorična je Rovčanin.

Smatra i da se zakasnilo sa sistemom provjere i ističe da je on trebalo da bude u funkciji i prije potvrđivanja kandidatura.

– Ovako su ljudi dobili priliku da se nadmeću na predsjedničkim izborima, a pod znakom pitanja je i kako su dobili te potpise koji su im omogućili da uđu u izbornu trku... Mislim da je tragikomična situacija u kojoj imate priliku da glasate za ljude koji su dobili podršku na jedan nečastan, nezakonit način i da vjerujete da će sjutra časno voditi državu – naglasila je Rovčanin.

Aplikacija za provjeru potpisa podrške počela je da radi prekjuče, a predsjednik Državne izborne komisije Nikola Mugoša kazao je Pobjedi da im se već javilo više birača koji su ih obavijestili da je njihov potpis zloupotrijebljen.

NADLEŽNOSTI

– Napominjem da je Državna izborna komisija prilikom provjere potpisa cijenila da li se na propisanim obrascima potpisa podrške kandidatima nalaze svi propisani elementi (ime i prezime, datum rođenja, JMB, broj lične karte ili pasoša i potpis) – rekao je Mugoša.

Podsjetio je da su prije aktiviranja aplikacije pojasnili da se prilikom provjere ne može cijeniti autentičnost potpisa, jer ta radnja može biti predmet grafoloških tumačenja, što nije nadležnost DIK-a.

– Dakle, DIK nije mogao utvrditi da li je potpis podrške zloupotrijebljen, već samo da li se na obrascu nalaze svi propisani elementi. Građani koji smatraju da im je potpis podrške zloupotrijebljen, mogu se obratiti nadležnim državnim organima, odnosno Tužilaštvu. Podsjetiću da je ovaj problem postojao i na predsjedničkim izborima 2018. godine, ali postupci koji datiraju iz tog perioda nijesu još uvijek imali svoj pravni epilog – istakao je Mugoša.

Osim Državnoj izbornoj komisiji građani su se zbog zloupotreba obratili i Centru za demokratsku tranziciju. To je Pobjedi kazala programska direktorka CDT-a Milica Kovačević.

– Centru za demokratsku tranziciju su se od preksinoć, otkad je postala funkcionalna aplikacija za provjeru potpisa DIK, javile desetine građana obavještavajući nas da su njihovi lični podaci zloupotrijebljeni, te da oni nijesu dali potpise podrške kandidatima. Dakle, imamo ponovljenu situaciju sa predsjedničkih izbora 2018. godine, kada nam je blizu hiljadu građana prijavilo ovaj isti problem – istakla je Kovačević.

Ukazala je i da je u ovom izbornom procesu DIK u saradnji sa Agencijom za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama, suprotno zakonu, međunarodnim standardima i prethodnim praksama, odlučila da onemogući ovlašćenim posmatračima uvid u potpise.

– AZLP je izabrala da „štiti“ lične podatke građana od posmatrača, umjesto od onih koji te podatke zloupotrebljavaju. Vjerujemo da je nakon ove situacije svima jasno zašto nam je uskraćen uvid – naglasila je Kovačević.

Podsjetila je da je Tužilaštvo 2018. godine pozivalo građane, uzimalo izjave, kao i da su sprovođena grafološka vještačenja.

BEZ ISHODA

– Međutim, ovaj proces nije doveo ni do kakvog pravnog ishoda. Tužilaštvo je na ovaj način omogućilo da se ista zloupotreba ponovi i da kandidati nastave sa istim nezakonitim praksama u uvjerenju da će ostati nekažnjeni – rekla je Kovačević.

CDT, dodala je, apeluje na Tužilaštvo da energično i efikasno pristupi ovom problemu, jer je, kako je kazala, njegova uloga da štiti slobode i prava građana, ustavnost i zakonitost.

– I na osnovu toga će se mjeriti uspjeh i ocjenjivati kredibilitet tužilačke organizacije. Konačno, sistem verifikacije kandidatura nije dobar, potrebno je mijenjati Zakon o izboru odbornika i poslanika, a dobra rješenja su već ponuđena donosiocima odluka. No, za to je potrebna politička volja da se sprovede izborna reforma, a te volje trenutno nema ni na jednoj strani političkog spektra – zaključila je Kovačević.

Pobjeda je juče pitala i Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici jesu li dobili prijave građana, što su preduzeli po tom pitanju, kao i što se dogodilo sa procesima koji su zbog zloupotreba potpisa započeti 2018. godine, ali odgovor do zaključenja ovog broja nijesmo dobili.

Javnosti nije poznato da je ijedan proces koji je po prijavi građana započet 2018. godine dobio epilog. I tada su građani masovno ukazivali da su njihovi potpisi falsifikovani. Među njima je bilo i dvoje novinara Pobjede koji su slučaj prijavili Tužilaštvu, ali proces nije doveden do kraja.

 

Prijete ozbiljne kazne zbog švercovanih potpisa podrške
1
Prijete ozbiljne kazne zbog švercovanih potpisa podrške
09.03.2023 07:04

 

Portal Analitika