Podgorica

Počela obuka za medijatore

Romi i Egipćani će imati stručnu podršku pri socijalnoj inkluziji i zapošljavanju

Glavni grad Podgorica, u saradnji sa vodećim partnerom HELP- om, Romskim savjetom i opštinama Ulcinj i Berane, dio je projekta “Socijalno uključivanje Roma i Egipćana uz posredovanje saradnika za inkluziju”, saopšteno je iz Glavnog grada. 

Romi i Egipćani će imati stručnu podršku pri socijalnoj inkluziji i zapošljavanju Foto: PG Biro
Portal AnalitikaIzvor

U okviru projekta, u podgoričkoj gimnaziji “Slobodan Škerović”,počela je obuka za medijatore u socijalnoj inkluziji pripadnika romske i egipćanske populacije. 

“Tematska oblast ove obuke jeste socijalno staranje i zapošljavanje, a 30 polaznika će u narednih mjesec i po dana sticati znanje, koje će nakon obuke imati priliku da primijene u praksi, pomažući građanima RE populacije u 11 opština Crne Gore. Osim organizovanja obuke za oblast socijalnog staranja i zapošljavanja, krajem ove sedmice biće organizovana i obuka za 19 polaznika, na temu zdravstva”, navode u saopštenju. 

Po završetku obuke, dodaju, polaznici će polagati ispit i dobiti sertifikate o stečenom stručnom znanju. 

“Najbolji će potom posredstvom Help-a dobiti zapošljenje u trajanju od godinu dana, te će na terenu biti u prilici da pružaju pomoć pripadnicima RE populacije u ostvarivanju osnovnih prava i svakodnevnih usluga u oblasti zdravstva, zapošljavanja i socijalnog staranja. U svakoj od 11 opština uključenih u ovaj projekat, u saradnji sa sa Ministarstvom pravde i ljudskih i manjinskih prava, biće zaposleno minimum po tri medijatora”, ističu u saopštenju. 

Help, kao organizacija koja od početka rada u Crnoj Gori, navode, neprekidno pomaže razvoj i socijalizaciju romko-egipćanske populacije i njihovo aktivno uključivanje u društvo i praktično ostvarivanje osnovnih socijalnih i ekonomskih prava, već nekoliko godina intenzivno razvija i institut medijatora, koji se pokazao veoma efikasnim.

“Cilj je da se ovaj model trajno primjeni u svim opštinama u kojima živi romsko-egipćanska populacija, budući da je u brojnim izvještajima utvrđeno da se pripadnici ovih populacija suočavaju sa ograničenim pristupom u gotovo svim sferama, kao što su osnovna prava, zdravlje, obrazovanje, stanovanje, zapošljavanje i životni standard”, zaključuju u saopštenju. 

Ukupna vrijednost ovog projekta, koji će trajati 18 mjeseci, je 500.382 eura, a sredstva su obezbjeđena iz granta IPA II programa EU i Crne Gore za zapošljavanje, obrazovanje i socijalne politike.

Portal Analitika