Društvo

Dileme o virtuelnom svijetu

Roboti ne smiju da zamijene čovjeka, već da mu pomognu

Da je primjena vještačke inteligencije postala naša svakodnevica pokazuju brojni primjeri u kojima roboti mijenjaju ulogu čovjeka u obavljanju svakodnevnih poslova. Dok pojedini kažu da se od nepoznatog ne treba plaštiti, drugi ipak ocjenjuju da vještačka inteligencija sa sobom donosi i određene probleme.

Roboti ne smiju da zamijene čovjeka, već da mu pomognu Foto: printscreen
RTCGIzvor

Robot Feda čitala je vijesti za jedan medij iz Kuvajta. Nastala je za potrebe virtuelnog svijeta uz upotrebu vještačke inteligencije.

Međutim, nije to jedini primjer da robot preuzima ulogu čovjeka. Doktorand iz ove oblasti na Univerzitetu u Torontu Ivan Martinović, u primjeni vještačke inteligencije vidi više koristi, nego štete.

Primjer tehnološkog razvoja je, kako navodi, industrijska revolucija.

“U tom periodu su se određeni poslovi automatizovali, neki nestali i zamijenjeni s drugima. Tako mislim da će se desiti sa vještačkom inteligencijom, automatizovaće neke poslove, ali će nastati nove vrste poslova. Mislim da je u prirodi ljudskoj da sve što je nepoznato onda on ima otklon od toga”, kaže Martinović.

Otklon od ubrzanog razvoja vještačke inteligencije ima član Mense Marko Lakić. I to iz jednog razloga

“Mi zaglupljujemo povećanjem vještačke inteligencije jer nam se sad dešava da učenici i studenti ne pripremaju ispite kao mi nekad, nego da traže skraćene odgovore na bilo koja pitanja tokom edukacije”, upozorava Lakić.

A skraćen i brz odgovor tražili smo i mi od Čat GPT robota. Naš novi sagovornik opravdava postojanje vještačke inteligencije, ali kaže da nema emocije.

Nešto poput savremenog čovjeka, kažu psiholozi.

“Savremen čovjek pokušava da se oslobodi emocije samo iz razloga što nam se nažalost samo funkcionalnost plaća, a u savremenom dobu novac je postao najvredniji. Ugledamo se na industriju i nije to želja to je adaptacija”, kaže psihološkinja Radmila Stupar Đurišić.

“Mi imamo robota kog učimo da čita i uči i da bude atletičar, a s druge strane šta radimo mi od čovjeka pravimo robota. A ako se potrudimo da napravimo mašinu koja će stvarno da razmišlja ona će da postavi sebi logično pitanje zašto da ja radim za čovjeka umjesto da on radi za mene”, poručuje Lakić.

No, nije ideja da vještačka inteligencija zamijeni čovjeka, već da mu pomogne, kaže Ivan Martinović.

Dodaje da se to pravilo mora poštovati.

“Svjestan sam da će se morati ići u pravcu donošenja regulative i pravila njenog korištenja zato što je potrebno da među naučnicima postoji etika i da se određene stvari razvijaju s ciljem da se pomogne čovječanstvu”, poručio je Martinović.

Da li smo se zaigrali po pitanju razvoja vještačke inteligencije pokazaće vrijeme. Do tada, moramo znati da ne smijemo trošiti svoju čovječnost, jer ćemo kraće trajati. Makar tako kažu psiholozi.

Portal Analitika