Region

Republičko javno tužilaštvo u fokusu 13. protesta 'Srbija protiv nasilja' u Beogradu

U Beogradu je, nakon masovnih ubistava u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" i Mladenovcu, u subotu, 29. jula održan 13. protest "Srbija protiv nasilja".

Republičko javno tužilaštvo u fokusu 13. protesta 'Srbija protiv nasilja' u Beogradu Foto: Marina Pupavac/N1
RSEIzvor

Okupljanje je počelo nešto poslije 20 časova na platou ispred Narodne skupštine minutom ćutanja u čast nastradalog doktora Borisa Dražića, koji je poginuo u Bogatiću, braneći prijatelja od fizičkog napada na ulici.

Građani i građanke su oko 20.30 krenuli u šetnju do Republičkog javnog tužilaštva, za koje su organizatori naveli da je važna karika u borbi za vladavinu prava i borbu protiv organizovanog kriminala.

Na platou ispred Tužilaštva, okupljenima su se obratili pravnica Sofija Mandić, Zlatko Kokanović iz Gornjih Nedeljica iz doline Jadra i student Fakulteta političkih nauka u Beogradu Vuk Aleksić.

Mandić izjavila je da je tužilaštvo u Srbiji danas "krpa kojom političke vlasti brišu svoja zlodjela".

Kazala je okupljenima da je republička javna tužiteljka Zagorka Dolovac na sednici Visokog saveta tužilaštva "potezom ruke" prekidala raspravu o kadrovskim rešenjima u tužilaštvu.

Poručila je okupljenima da bi "naši životi izgledali sasvim drugačije" kada bi tužilaštvo radilo svoj posao.

Kokanović je govorio je o Zakonu o izmjenama i dopunama zakona o planiranju i izgradnji, koji je izglasan u srijedu u Skupštini Srbije.

"Ja sam seljak, poljoprivrednik, proizvedem godišnje 130.000 litara mlijeka. Otac sam petoro djece i pre tri godine, sa svojim saborcima, krenuli smo u borbu protiv ozloglašene kompanije Rio Tinto i njihovih saradnika, ove naše trenutne vlasti", kazao je on.

Otada, dodao je, konstanto trpe nasilje.

Protesti se širom Srbije održavaju od maja, na poziv dijela opozicionih stranaka, zbog nezadovoljstva reakcijom države nakon dva masovna ubistva, koja su se dogodila početkom maja.

Slični protesti održavaju se i u drugim gradovima Srbije.

Organizatori protesta traže smjenu Savjeta Regulatornog tijela za elektronske medije (REM), oduzimanje frekvencija televizijama i gašenje štampanih medija i tabloida za koje navode da promovišu mržnju i nasilje.

Učesnici protesta zahtijevaju i ostavke ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i direktora Bezbjednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina.

Devetoro djece i radnik obezbjeđenja ubijeni su 3. maja u oružanom napadu 13-godišnjeg učenika u beogradskoj Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar".

Dan kasnije je u odvojenom incidentu napadač ubio osam i ranio 14 osoba u selima Malo Orašje i Dubona kod Mladenovca.

Vlast je nakon toga pojačala prisustvo policije u školama i pozvala građane da policiji predaju oružje.

Vlast je optužila opoziciju da protestima "politizuje tragediju".

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je na dijalog i najavio mogućnost prijevremenih parlamentarnih izbora.

Predstavnici opozicije odgovorili su da vanredni izbori nisu tema i da vlast treba da ispuni zahtjeve demonstranata.

Portal Analitika