Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Rekordna podrška članstvu u EU; Popa: Politički akteri da omoguće želju ogromne većine građana

Rekordna podrška članstvu u EU; Popa: Politički akteri da omoguće želju ogromne većine građana

Podrška građana Crne Gore članstvu zemlje u Evropskoj uniji dostigla je rekordno visok nivo od 79,3 odsto, pokazalo je istraživanje koje je za potrebe Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori tokom maja sprovela agencija De Facto.

Rekordna podrška članstvu u EU; Popa: Politički akteri da omoguće želju ogromne većine građana Foto: Delegacija EU
Portal AnalitikaIzvor

To je, kako navode iz Evropske kuće u Crnoj Gori, porast podrške članstvu od 1,5 procentnih poena u poređenju sa rezultatima istraživanja urađenog u novembru prošle godine.

„Drago nam je što je podrška građana Crne Gore članstvu zemlje u EU na ovako visokom nivou. Ovako čvrstim pro-evropskim stavom, građani Crne Gore šalju jasnu i snažnu poruku da žele budućnost svoje zemlje u Evropskoj uniji. Politički akteri treba da pronađu način da sarađuju, u javnom interesu i iznad partijskih pozicija, kako bi sproveli ključne reforme i omogućili da ova dugogodišnja želja ogromne većine crnogorskih građana postane stvarnost“, poručila je ambasadorka EU u Crnoj Gori Oana Kristina Popa.

Istraživanje, koje je rađeno na uzorku od 1.200 ispitanika u periodu od 9. od 23. maja, pokazalo je da više od polovine građana Crne Gore Evropsku uniju percipiraju kao najvećeg donatora u zemlji.

Da će Crna Gora biti članica EU vjeruje 75,9 odsto crnogorskih građana, a raste i broj onih koji bi glasali na referendumu koji bi bio organizovan tim povodom.

Preko 90 odsto građana izašlo bi na referendum, a 81,1 odsto izašlih podržalo bi članstvo Crne Gore u EU.

Značajan broj građana, 48,1 posto, međutim, smatra da se zemlja kreće sporo ili se ne kreće dovoljno brzo ka članstvu.

Ipak, čini se da optimizam crnogorskih građana kada je u pitanju pravac kretanja zemlje raste. Tako 67,4 odsto građana smatra da se država kreće u pravom smjeru što je 20 procentnih poena više u odnosu na istraživanje rađeno u novembru prošle godine. Kao najveće društvene probleme, građani prepoznaju ekonomsku situaciju, korupciju i nezaposlenost.

Portal Analitika